Sürdürülebilir turizm kapsamında kış koridorunun marka imajı
Brand image of the winter corridor in the context of sustainable tourism
- Tez No: 867355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SANALAN BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Sürdürülebilirlik günümüzde tüm sektörler için önemli bir başlıktır. Turizm sektörü için ise vazgeçilemez bir anlayış olarak değerlendirilmektedir. Sürdürülebilir turizm çevre ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmeyi amaçlarken turizm gelişimini de teşvik etmeyi hedeflemektedir. Marka imajı, turizm sektöründe bir destinasyonun ya da turizm işletmesinin hedef kitle tarafından algılanan değerini ifade etmekte tüketicinin algılarını şekillendirirken tercihlerini etkilemektedir. Aynı zamanda rekabet avantajı sağlaması sebebi ile önemlidir. Marka imajı birçok faktörden etkilenmektedir bu faktörler arasında sürdürülebilirlik de yer almaktadır. Olumlu bir marka imajı turistlerin tekrar ziyaret etme olasılığını arttırabileceği gibi yaşadıkları deneyimi başkaları ile paylaşma olasılığını arttırmakta destinasyon ya da turizm işletmesinin sürdürülebilir başarısına katkı sunmaktadır. Çalışmanın amacı sürdürülebilir turizm yaklaşımı ile bölgesel markalaşma bağlamında kış koridorunun marka imajını, bölgeyi tercih eden yerli turistlerin görüşleri temelinde değerlendirmek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda kış koridorunda yer alan illerde bulunan otellerde konaklama gerçekleştirmiş yerli turistlere anket uygulanmıştır. Anket formu katılımcıların demografik özelliklerini tespit edebilmek üzere 9 soru, kış koridoru marka imajının tespit edilmesine yönelik 20 ve sürdürülebilir turizm gelişimine yönelik 13 sorudan oluşmaktadır. Veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel yöntemlere tabi tutularak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda sürdürülebilir turizm yaklaşımı ile marka imajı arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Destinasyon sürdürülebilirlik özellikleri artıkça marka imajının da artması destinasyonun gelecek vaat ettiğini göstermektedir. Kış koridoru illeri marka imajı bakımından olumlu ve yeterli düzeye gelmiş bulunmaktadır. Bunun yanında sürdürülebilirlik özellikler bakımından da gelişmekte ve olumlu düzeylerde değerlendirilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Sustainability is an important topic for all sectors today. It is considered as an indispensable understanding for the tourism sector. Sustainable tourism aims to minimize the negative impacts on the environment and society while encouraging tourism development. Brand image refers to the perceived value of a destination or tourism business in the tourism sector by the target audience, and it shapes consumer perceptions and influences their preferences. It is also important because it provides competitive advantage. Brand image is influenced by many factors, among which sustainability is one of them. A positive brand image can increase the likelihood of tourists to visit again, as well as increase the likelihood of sharing their experience with others and contribute to the sustainable success of the destination or tourism business. The aim of the study is to evaluate the brand image of the winter corridor in the context of regional branding with a sustainable tourism approach based on the views of domestic tourists who prefer the region. For this purpose, a questionnaire was applied to domestic tourists who stayed in hotels in the provinces located in the winter corridor. The questionnaire form consists of 9 questions to determine the demographic characteristics of the participants, 20 questions for determining the winter corridor brand image and 13 questions for sustainable tourism development. The data were analyzed using SPSS 22 package program. The collected data were analyzed by subjecting them to statistical methods such as. As a result of the study, a high level of positive relationship was found between sustainable tourism approach and brand image. The increase in brand image as destination sustainability features increase shows that the destination is promising. Winter corridor provinces have reached a positive and sufficient level in terms of brand image. In addition, they are also developing in terms of sustainability features and are evaluated at positive levels.