Sürdürülebilir turizm kapsamında Yunanistan göçmenlerinin mutfak kültürü
The culinary culture of Greece immigrants within the scope of sustainable tourism
  1. Tez No: 679265
  2. Yazar: İREM ÇAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BÜŞRA MADENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Yunanistan göçmenlerinin mutfak kültürleri sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilerek incelenmiştir. Çalışmanın literatür taraması bölümünde konu ile bağlantılı olan turizm, gastronomi, sürdürülebilirlik, göç, göçmen, göçmen mutfağı, Lozan Antlaşması ve Nüfus Mübadelesi gibi kavramlar kullanılarak açıklanmıştır. Bulgular bölümünde yer alan verilerin tamamı, Yunanistan göçmenleri ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Görüşmeler için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde en az 3 kuşak boyunca Yunanistan'da yaşamış ve 50 yaşının üzerinde olmalarına dikkat edilmiştir. Görüşmeler için çalışma kapsamında Yunanistan'ın 10 farklı bölgesinden toplam 30 göçmen seçilmiştir. Göçmenlere demografik özelliklerinin dışında, mutfak kültürlerini ayrıntılı bir şekilde anlatabilmeleri için geçmişten günümüze yeme içme kültürleri, özel günlerde ve kutlamalarda hazırladıkları yemekler, kış hazırlıkları ve mutfak kültürlerini sürdürebilmek adına yaptıkları faaliyetler gibi açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Katılımcıların görüşleri doğrultusunda, Yunanistan göçmenlerinin günümüzde halen yaptığı yemekler standart reçete formatına getirilerek çalışmanın bulgular bölümüne eklenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise Yunanistan göçmeni vatandaşların mutfak kültürlerinin zengin bir yapıya sahip olduğu ve kültürel etkileşimlerle birlikte günümüzdeki halini aldığı saptanmış olup, bu mutfak kültürünün bilinirliğini arttırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak adına yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the culinary cultures of Greece immigrants were evaluated in terms of sustainable tourism. Tourism, gastronomy, sustainability, migration, immigrant, immigrant cuisine, Lausanne Treaty, and Population Exchange are explained in the study's literature review section. All of the data in the findings section was obtained as a result of interviews with Greek immigrants. A semi-structured interview form was used for the interviews. In determining the participants, attention was paid to the fact that they had lived in Greece for at least 3 generations and were over 50 years old. Within the purpose of the study, 30 immigrants from ten different regions of Greece were chosen for interviews. Apart from demographic data, the immigrants were asked open-ended questions on their culinary culture from the past to the present, the dishes they prepared on special days and celebrations, their winter preparations, and the activities they engaged in to retain their culinary culture. In line with the opinions of the participants, the dishes that Greek immigrants still make today were brought to the standard recipe format and added to the findings section of the study. In the study's conclusion, this was determined that Greek immigrant citizens' culinary cultures have a rich structure and have taken on their current form as a result of cultural interactions, and suggestions for future research were made to increase awareness of this culinary culture and ensure its sustainability.