Akıllı telefon ile yapılan diyabetik retinopati muayenesinin geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of diabetic retinopathy examination with smartphone
  1. Tez No: 867386
  2. Yazar: SAMET ALİ OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DOÇ. DR. ZİYA AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitusun birinci basamakta yönetimi sürecinde göz komplikasyonlarının saptanması için hastaların göz hekimine sevk edilmesi istenen sonuçları vermemektedir. Gerek hastaların gönülsüzlüğü gerekse göz bölümlerine ulaşmaktaki zorluklar hastaların göz komplikasyonlarının erken dönemde fark edilmesini engellemektedir. Bu çalışmanın amacı, 20D mercek ile büyütülen göz dibinin akıllı telefon ile elde edilen görüntülerinin tanısal geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemektir. Yöntem: Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne başvuran Tip 2 DM hastaları ile yapılmıştır. Hastaların hem akıllı telefon ile hem de geniş alanlı renkli fundus kamerası ile fundoskopik görüntüleri elde edilmiştir. Akıllı telefon ile elde edilen görüntüler iki uzman tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 22 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı analizlerin yanı sıra; sensitivite, spesifite, pozitif ve negatif prediktif değerler ile accuracy değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 200 katılımcının 398 gözü dahil edilmiştir. 398 göze DR açısından dilate geniş alan fundus kamerası görüntüleri ile tanı konmuştur. Akıllı telefon muayenesinde değerlendirilebilir bulunmayan görüntü oranı değerlendirici 1 için %6,8 (27 göz), değerlendirici 2 için %7,8 (31 göz)'dir. Herhangi bir seviyedeki DR için sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer, accuracy değerleri değerlendirici 1 için 0,94, 1,00, 1,00, 0,98, 0,98 değerlendirici 2 için 0,92, 0,99, 0,98, 0,97, 0,97'dır. Kappa değeri 0,96'dır. Proliferatif diyabetik retinopati için sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer, accuracy değerleri değerlendirici 1 için 0,93, 1,00, 1,00, 0,99, 0,99 değerlendirici 2 için 0,93, 1,00, 1,00, 0,99, 0,99'dur. Kappa değeri 0,96'dır. Sonuç: Yüksek sensitivite ve spesifite değerleri ile akıllı telefon DR muayenesi yöntemi DR taramasında ve uzaktan değerlendirilmesinde kullanabilecek maliyet etkin bir alternatif yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The referral of patients to ophthalmologists for the detection of eye complications in the management of Diabetes Mellitus in primary care does not yield the desired results. Both patient reluctance and difficulties in accessing eye departments hinder the early detection of eye complications. Telemedicine today plays a crucial role, particularly in sending fundus images instead of patients to ophthalmologists, which is believed to potentially resolve this issue. The aim of this study is to determine the diagnostic validity and reliability of fundoscopic images obtained via smartphone using a 20D lens. Methods: The study was conducted with Type 2 Diabetes Mellitus patients presenting to the Ophthalmology Clinic of Dokuz Eylül University Hospital. Simultaneous fundoscopic images were obtained using both a smartphone and a wide-field color fundus camera. The smartphone-captured images were evaluated by two experts. Data analysis was performed using SPSS 22 software. Descriptive analyses were conducted, and sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and accuracy were calculated. Findings: The study included 398 eyes of 200 participants. Diabetic retinopathy in 398 eyes was diagnosed using dilated wide-field fundus camera images. The rate of images deemed evaluable by smartphone examination was 6.8% (27 eyes) for evaluator 1 and 7.8% (31 eyes) for evaluator 2. For any level of diabetic retinopathy, the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and accuracy were as follows: evaluator 1: 0.94, 1.00, 1.00, 0.98, 0.98 respectively; evaluator 2: 0.92, 0.99, 0.98, 0.97, 0.97 respectively. The kappa value was 0.96. For proliferative diabetic retinopathy, the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and accuracy were: evaluator 1: 0.93, 1.00, 1.00, 0.99, 0.99 respectively; evaluator 2: 0.93, 1.00, 1.00, 0.99, 0.99 respectively. The kappa value was 0.96. Conclusion: With high sensitivity and specificity values, smartphone diabetic retinopathy examination can be considered a cost-effective alternative method for DR screening and remote evaluation.