Socio-cultural discourse in Pygmalion by George Bernard Shaw and Midaq Alley by Naguib Mahfouz: A comparative new historicist study
George Bernard Shaw'ın Pygmalion ve Naguib Mahfouz'un Midaq Sokağı'ndaki sosyo-kültürel söylem: Karşılaştırmalı yeni tarihsel bir çalışma
- Tez No: 867387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZENNURE KÖSEMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, George Bernard Shaw'ın Pygmalion ve Naguib Mahfouz'un Midaq Sokağı'nın yeni tarihsel bir karşılaştırmasını sunmaktadır. Araştırma soruları, yazarların sosyal sınıfın insan ilişkileri üzerindeki tasvirleri ve etkisiyle ilgili olduğu gibi, karmaşık sosyo-politik konularla ilgili çalışmalarını da kapsamaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın arka planını ve önemini göstermektedir. Yeni Tarihsel eleştirinin edebi eserlere nasıl etki ettiği konusunda teorik bir arka plan sunmaktadır. İkinci bölüm, Pygmalion'ı yeni tarihsel bir perspektiften analiz etmektedir. Bu bölümde, Shaw'ın mekan ve karakterleri kullanarak toplumsal normları eleştirmesi ve mevcut durumu sorgulaması incelenmektedir. Ayrıca, oyunun kimlik, güç ve sosyal ve kültürel kısıtlamalar karşısında ajans konularıyla nasıl ilişkilendiği araştırılmaktadır. Üçüncü bölüm, Naguib Mahfouz'un Midaq Sokağı'nın yeni tarihsel bir analizini sunmaktadır. Bu bölümde, Mahfouz'un 20. yüzyılın başındaki Kahire'deki sosyal sınıf ve güç dinamiklerini tasvir etmesi incelenmektedir. Aynı zamanda yazarın romanı bir sosyal eleştiri aracı olarak nasıl kullandığı, cinsiyet, din ve gelenek konularıyla nasıl ilgilendiği araştırılmaktadır. Dördüncü bölüm, iki eseri yeni tarihsel bir perspektiften karşılaştırmaktadır. Bu bölümde, yazarların sosyal sınıf, güç ve ajans konularının işlenmesindeki benzerlikler ve farklılıklar tartışılmaktadır. Aynı zamanda iki eserin sömürgecilik, milliyetçilik ve modernleşme gibi daha geniş sosyo-politik konularla nasıl ilişkilendiği incelenmektedir. Genel olarak, bu tez, Pygmalion ve Midaq Sokağı'nın yeni tarihsel bir okumasını sunarak yazarların sosyal sınıfa olan ortak ilgilerini ve karmaşık sosyo-politik konularla ilgilenmelerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new historicist comparison of George Bernard Shaw's Pygmalion and Naguib Mahfouz's Midaq Alley. The research questions concern the authors' portrayal of social class and its influence on human relationships, as well as their engagement with complex socio-political issues. Chapter one displays the study background and the significance of the study. It provides theoretical background shedding light on New Historical criticism and how it affects literary works. Chapter two presents an analysis of Pygmalion from a new historicist perspective. The chapter examines Shaw's use of his setting and characters to criticize social norms and challenge the status quo. It also explores how the play engages with issues of identity, power, and agency in the face of social and cultural constraints. Chapter three presents a new historicist analysis of Naguib Mahfouz's Midaq Alley. The chapter examines Mahfouz's portrayal of social class and power dynamics in early 20th century Cairo. It also explores the author's use of the novel as a means of social critique, engaging with issues of gender, religion, and tradition. Chapter four compares the two works from a new historicist perspective. The chapter discusses the similarities and differences in the authors' treatment of social class, power, and agency. It also examines how the two works engage with broader socio-political issues, such as colonialism, nationalism, and modernization. Overall, this thesis presents a new historicist reading of Pygmalion and Midaq Alley, highlighting the authors' shared interest in social class and their engagement with complex socio-political issues.