Transsfinkterik perianal fistül tedavisinde kullanılan lateral yaklaşımlı fistül traktının yüksek ligasyonu ile intersfinkterik fistül trakt ligasyon ameliyat sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision of the results of intersphincteric fistula tract ligation surgery with high ligation of lateral approachs fistula tract used in the treatment of transsphinteric perianal fistulas
  1. Tez No: 867394
  2. Yazar: TUĞBERK TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SEVİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada transsfinkterik perianal fistül tedavisinde kullanılan, lateral yaklaşımlı fistül traktının yüksek ligasyonu ile intersfinkterik fistül trakt ligasyonu ameliyat sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışmaya transsfinkterik perianal fistül tanısı alan hastalar dahil edildi. Anal fistülü olan hastalarda uygulananan yeni ortaya konulan LIFT ve lateral yaklaşımlı LIFT metodların karşılaştırmalı sonuçlarla tedaviye olan katkısı belirlenmek istenmektedir. Gönüllüler rutin olarak uygulanan kontrollerine postoperatif 1., 4., 8. ve 12. haftalarda kontrole çağrılarak ameliyat sonrası sonuçlar kayıt altına aldındı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the efficacy of high ligation of the intersphincteric fistula tract via a lateral approach (modified LIFT) with ligation of the intersphincteric fistula (LIFT) tract surgical methods in treating transsphincteric perianal fistulas. Transsphincteric perianal fistulas present a therapeutic challenge, and various surgical techniques have been developed to address them. Among these, modified LIFT and traditional LIFT are commonly performed. However, a direct comparison of their outcomes is lacking. Materials and Methods: Patients diagnosed with transsphincteric perianal fistulas were included for this comparative study. The treatment outcomes of high ligation of the intersphincteric fistula tract via lateral approach and traditional intersphincteric fistula tract ligation were evaluated and compared. Postoperative follow-up assessments were conducted at regular intervals (postoperative week 1, 4, 8 and 12) to assess wound healing, complications, and recurrence rates.