II. Abdülhamid dönemi sicil dosyalarına göre şehbenderler (1876-1909)
Şehbenders according to the personnel files of the II. Abdulhamid era (1876-1909)
  1. Tez No: 867433
  2. Yazar: BERİVAN SULTAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
İlk örneğine Lale Devri'nde rastlanılmakla birlikte, Osmanlı Devleti'nde şehbenderlik pratikleri, 19. yüzyılda modern diplomasi uygulamalarına geçişle birlikte ortaya çıktığı kabul edilir. Yeni sistemin geleneksel yöntemlerle yürütülemeyeceğinden şehbenderlik faaliyetleri, çeşitli aksaklıklarla Sultan II. Mahmut dönemine kadar gelmiştir. Sultan II. Abdülhamid dönemine ise, en geniş ağına kavuşan ve kurumsal nitelik kazanan şehbenderlikler, kesintiye uğramadan devletin yıkılışına kadar faaliyette kalmıştır. Bu dönemde şehbenderlik memurlarının tayin, terfi, hak ve sorumluluklarıyla ilgili ilk kez yasal düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler ile şehbender memuriyeti cazip hale getirilmiş ve bu sayede Müslümanlar tarafından da tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Başlangıçta ticari amaçlarla tayin edilen şehbenderlik memurlarının II. Abdülhamid döneminde, siyasi bir misyon kazanarak, bölgesel güç ve siyasi aktör olma amaçlarının bir aracı haline geldiği söylenebilir. Bu nedenle Osmanlı şehbenderleriyle ilgili bir çalışma yapılacaksa, bu dönem II. Abdülhamid yönetimini kapsamalıdır. Nitekim bu tezde, II. Abdülhamid dönemi şehbenderliklerinde görev alan memurların sicil dosyaları üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Bu incelemeler, Başbakanlık Osmanlı Arşivi Hariciye Nezareti Sicill-i Ahvâl İdare-i Umumiyyesi (HR.SAİD) tasnifine ait verilere dayandırılmıştır. Tabii elde edilen bulgular, farklı tasniflerde yer alan arşiv vesikalarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the first example was encountered in the Tulip Era, it is accepted that the practices of“şehbender”in the Ottoman Empire emerged with the transition to modern diplomatic practices in the 19th century. Since new system could not be carried out with traditional methods,“şehbender”activities continued with various shortcomings until the reign of Sultan II. Mahmud. In the period of Sultan II. Abdulhamid,“şehbenderlik”institutions, which reached the widest area and gained institutional qualities, continued to operate without interruption until the collapse of the state. In this period, for the first time, legal regulations about the appointment, promotion, rights and responsibilities of şehbender officials were made. The şehbender office had been made attractive by these regulations, and thus became a profession preferred by Muslims as well. While şehbender officials are being inducted for commercial purposes, it can be said that they became means to achieve regional power and political actor by gaining political missions during the period of Sultan II. Abdulhamid. Therefore, if a study is to be conducted on Ottoman“şehbenders,”this period should cover the reign of Sultan II. Abdulhamid. In this thesis, research was conducted on the registration files of the officials who served in the“şehbenderlik”during the reign of Sultan II. Abdulhamid. These examinations were based on data belonging to the classification of the Prime Ministry's Ottoman Archives External Affairs Records General Directorate (HR.SAİD). Of course, the findings obtained were supported by archive documents found in different classifications.