Sultan II. Abdülhamid Dönemi Osmanlı sefirlerinin tercüme-i halli
Sultan II. the hall of translation of the Ottoman ambassadors of the Abdulhamid Era
- Tez No: 792776
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sultan II. Abdülhamid döneminde Dâhiliye Nezareti bünyesinde kurulan Sicill-i Ahval Komisyonu'nun tutmuş olduğu defterlerden temin edilen memur sicil kayıtlarıyla bu dönemde elçilik görevinde bulunan şahısların tercüme-i halleri transkribe edilmiştir. Bu vesile ile elçilerin ilköğrenimlerinden emekli oluncaya dek geçirdikleri safhalar ve bilhassa memuriyet dönemleri tanıtılmıştır. Sefirlerin bildiği yabancı diller, görev yaptıkları başkentler, memuriyet dönemlerinde kendi devletlerinden veya gittikleri devletlerden aldıkları nişanlar, maaş artışları ve terfileri gibi pek çok özellikleri ortaya konmuştur. I. Meşrutiyet dönemi sefirlerinin hayat hikâyelerinin belirtilmesiyle başka araştırmacılar için de kaynak oluşturacak prosopografik bir çalışma gerçekleştirilmitir.
Özet (Çeviri)
The translations of the individuals who served as ambassadors during this period were transcribed with the records of the civil servants obtained from the books kept by the Sicill-i Ahval Commission established within the Ministry of Internal Affairs during the reign of Sultan Abdulhamid II. On this occasion, the stages of the envoys from their primary education until their retirement, and especially the periods of civil service, were introduced. Many characteristics such as foreign languages known to the infidels, the capitals in which they served, the engagements they received from their own states or the states they went to during their civil service periods, salary increases and promotions were revealed. I. A prosographic study was carried out that would provide resources for other researchers by specifying the life stories of the ruled of legitimacy.