Yetişkin bireylerde sağlık profilinin algılanan yorgunluk üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation into the effect of health profile on perceived fatigue in adult individuals
- Tez No: 867455
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Yorgunluk, tüm kliniklere başvuru sebebi olabilecek subjektif bir semptomdur ve daha çok algılanan yorgunluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yorgunluğun psikolojik, biyolojik ve fiziksel faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir. Çalışmamızda yetişkin bireylerde sağlık profilinin yorgunluk üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif gözlemsel, kesitsel ve analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmamıza 28.12.2022-28.05.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran gönüllü yetişkin bireyler dahil edilmiştir. Katılımcılara Chalder Yorgunluk Ölçeği (CYÖ), Nottingham Sağlık Profili Ölçeği (NSP) ve sosyodemografik veri formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. IBM SPSS 27.0 programı ile verilerin analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 40,17±12,81 olan 130 kadın (%52) ve 120 erkek (%48) toplam 250 kişi katılmıştır. Katılımcılarımızın CYÖ toplam puan ortalaması 14,49±6,98 olarak bulunmuştur. Kesme noktasına göre katılımcılarımızın 161'inin (%64,4) yorgun olduğu saptandı. Yaş ile CYÖ fiziksel yorgunluk (r=0,184, p=0,003) ve toplam puan (r=0,146, p=0,021) arasında pozitif yönlü korelasyon bulundu. Kadınların CYÖ fiziksel yorgunluk (p=0,013) ve toplam yorgunluk (p=0,034) puanları daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Fatigue is a subjektive symptom that can be a reason for referral to all clinics and it is more encountered as perceived fatigue. It is thought that fatigue is affected by psychological, biological and physical factors. In our study, it is aimed to examine the effect of health profile on fatigue in adult individuals. Materials and Methods: Our research is a prospective, observational, cross-sectional and analytical type of study. Volunteer adult individuals who applied to the family medicine outpatient clinics of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between 28.12.2022 and 28.05.2023 were included in our research. Chalder Fatigue Scale (CFS), Nottingham Health Profile Scale (NHP) and sociodemographic data form were administered to the participants by face-to-face interview method. Data were analyzed with IBM SPSS 27.0 program. Results: A total of 250 people, 130 females (%52) and 120 males (%48) with a mean age of 40.17±12.81, participated in our study. The mean total score of the CFS for our participants was found to be 14.49±6.98. According to the cut-off point, it was determined that 161 (%64.4) participants were fatigued. A positive correlation was found between age and CFS physical fatigue (r=0.184, p=0.003) and total score (r=0.146, p=0.021). Women had higher CFS physical fatigue (p=0.013) and total fatigue (p=0.034) scores.