Sağlık çalışanlarında sigara içme davranışı ile üçüncü el sigara dumanı hakkındaki farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of smoking behavior and awareness levels about third-hand cigarette smoke in healthcare professionals
  1. Tez No: 867456
  2. Yazar: AYŞE SUBAŞI ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara aktif kullanan kişiler yanında kullanmayan bireyler için de ciddi bir halk sağlığı tehdidi olmaya devam etmektedir. Sigara içildikten sonra ortama yayılan duman çevredeki mobilya, giysi, duvar gibi yüzeylerdeki partiküllerle, kimyasal bileşiklerle etkileşime girerek ve zamanla birikirek solunabilir hale gelir. Bu çalışmada Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının sigara içme davranışı ile üçüncü el sigara dumanı hakkındaki farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.10.2023-31.01.2024 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan 18-65 yaş arası 420 gönüllü sağlık çalışanının katılımı ile yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkında Farkındalık Ölçeğini içeren anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SMOKING BEHAVIOR AND AWARENESS LEVELS ABOUT THIRD-HAND CIGARETTE SMOKE IN HEALTHCARE PROFESSIONALS ABSTRACT Aim: Smoking continues to be a serious public health threat for both active smokers and non-smokers. The smoke released into the environment after smoking interacts with particles and chemical compounds on surrounding surfaces such as furniture, clothing, and walls, and accumulates over time, becoming breathable. This study aimed to evaluate the smoking behavior and awareness levels of third-hand smoke among healthcare professionals working at Ankara Training and Research Hospital. Materials and Methods: The study was conducted with the participation of 420 volunteer health workers between the ages of 18-65 working at Ankara Training and Research Hospital between 01.10.2023-31.01.2024. A survey form including sociodemographic data form, Fagerström Nicotine Dependency Test and Thirdhand Smoke Awareness Scale was applied to the participants by face-to-face interview method.