Nörogelişimsel bozukluğu olan çocukların mesane bağırsak disfonksiyonları ve pelvik taban fizyoterapisinden faydalanma durumları
Bladder-bowel dysfunctions and status of benefiting from pelvic floor physiotherapy in children with neurodevelopmental disorders
  1. Tez No: 867461
  2. Yazar: BUSE ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, nörogelişimsel bozukluğa (NGB) sahip çocuklarda görülen mesane ve bağırsak disfonksiyonu (MBD) tiplerinin ve sıklığının belirlenmesi, bu durumun ebeveyn/bakım verenin yaşam kalitesi ve bakım verme yükü üzerine etkilerinin incelenmesi ve MBD'li çocukların pelvik taban fizyoterapisinden faydalanma durumlarının araştırılmasıdır. Çalışmaya, bir Rehberlik ve Araştırma Merkezine başvuran NGB'li çocuğa sahip 137 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların ve NGB'li çocuklarının fiziksel ve sosyodemografik özellikleri kaydedilmiştir. NGB'li çocuklardaki işeme bozukluğu İşeme Bozuklukları Semptom Skoru Ölçeği (İBSS), MBD varlığı Çocukluk Çağı Mesane ve Bağırsak Disfonksiyonu Anketi (CBBDQ), çocukların yaşam kalitesi Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği – Ebeveyn Formu (ÇİYKÖ), ebeveynlerin bakım yükleri Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVY), yaşam kaliteleri Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-Bref) ve sağlık arama davranışları Sağlık Arama Davranışı Ölçeği (SADÖ) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların MBD için tedavi arayışında olup olmadıkları ve pelvik taban fizyoterapisinden faydalanma durumları sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the types and frequency of bladder and bowel dysfunctions (BBDs) in children with neurodevelopmental disorders (NDs), to examine the impact of this condition on the quality of life (QoL) and caregiving burden of the parents/caregivers, and to investigate the status of benefiting from pelvic floor physiotherapy in children with BBDs. A total of 137 volunteer parents of children with a ND who applied to a Guidance and Research Center were included in this study. Physical and sociodemographic characteristics of the participants and their children were recorded. Presence of voiding disorder and BBD was assessed by Voiding Disorders Symptom Score Scale (VDSS) and Childhood Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (CBBDQ), respectively. The QoL of children and parents, as well as caregiving burden and health-seeking behavior of parents were assessed by Quality-of-Life Scale for Children-Parent Form (PedsQL), World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQoL-Bref), Burden of Caregiving Scale (BCS), and Health-Seeking Behavior Scale (HBS), respectively. Participants were also asked about seeking treatment for BBD and their status of benefiting from pelvic floor physiotherapy.