Aile hekimliği polikliniklerine başvurandiyabetli bireylerde ağız sağlığına bağlıyaşam kalitesi ve etkileyen faktörler
Oral health-related quality of life and affecting factors in individuals with diabetes who apply to family medicine polyclinics
  1. Tez No: 867460
  2. Yazar: BÜŞRA NUR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Günümüzde görülme sıklığı hızla artan diyabet hastalığının birçok komplikasyonu bulunmaktadır. Son yıllarda periodontitis diyabetin altıncı komplikasyonu olarak kabul edilmekte, diyabetle ağız sağlığı arasında çift yönlü bir neden sonuç ilişkisi bulunduğu iddia edilmektedir. Bu çalışmada aile hekimliği polikliniklerine başvuran diyabet tanılı hastaların ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, kesitsel bir araştırmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran çalışmaya katılmayı kabul eden, 18- 65 yaş arası diyabeti veya pre-diyabeti olan hastalardan iletişim engeli olmayan, anket sorularını anlama ve yorumlama yetisine sahip olan 311 kişi dahil edildi. Çalışmada katılımcılara sosyodemografik veri formu, oral hijyen alışkanlıkları, dental özgeçmişi, diyabet özgeçmişi ve ağız sağlığı ile ilgili semptomlar hakkında sorular içeren hasta tanılama formu ve Ağız Sağlığı ile İlişkili Yaşam Kalitesi-Birleşik Krallık Ölçeği (Oral Health Related Quality of Life - OHQoL-UK) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the oral health-related quality of life of patients diagnosed with diabetes who adult individuals aged 18-65 years. Materials and Methods: Our study is a descriptive, cross-sectional research. The study included 311 patients who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics and agreed to participate in the study, who had diabetes or pre-diabetes between the ages of 18 and 65, had no communication barriers, and had the ability to understand and interpret the survey questions. In the study, participants were asked to use a sociodemographic data form, a patient diagnosis form containing questions about oral hygiene habits, dental history, diabetes history and oral health-related symptoms, and the Oral Health Related Quality of Life (OHQoL-UK) Scale. Done.