Öğretmenlerin bir öğretmen olarak kendini gerçekleştirmeye ilişkin anlayışları
Teachers' understandings of self-actualization as a teacher
  1. Tez No: 867475
  2. Yazar: BURAK YÜCEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin bir öğretmen olarak kendini gerçekleştirmeyi nasıl anladıkları araştırılmıştır. Kendini gerçekleştirmenin ne olduğu, nereden geldiği, kim tarafından kavram olarak ortaya konduğu incelenmiş ve yurtiçi ile yurtdışındaki ilgili kaynaklar taranmıştır. Kendini gerçekleştirmenin eğitim alanındaki yansımaları; eğitim alanı içerisinde de öğretmenler kısmı incelenmiştir. Diğer yandan kendini gerçekleştirmenin diğer alanlarla bağlantıları da açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma metodolojisi kapsamında fenomenoloji yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada maksimum çeşitliliği sağlamak adına Konya'nın üç merkez ilçesi olan Selçuklu, Meram ve Karatay'dan cinsiyet, çalışılan sektör, çalışılan kademe, branş olmak üzere dört fark alanı gözetilerek toplam 16 öğretmen belirlenmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi, içerik analizi şeklinde yapılmış, araştırmacının ardından ikinci bir göz olarak alan uzmanı da incelemiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların kendini gerçekleştirmeye ilişkin anlayışları iki ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar öğrenci üzerinden kendini gerçekleştirmeye ilişkin anlayışlar ve öğretmenlik mesleği üzerinden kendini gerçekleştirmeye ilişkin anlayışlar şeklindedir. Bu başlıklar da kendi içlerinde, katılımcılardan gelen bulgular doğrultusunda alt başlıklara ayrılmıştır. Öğretmenlerin kendini gerçekleştirme yönünde anlayışlarının ciddi bir kısmının öğrenci üzerinden olumlu yönde gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda hem öğrenci üzerinden hem de öğretmen üzerinden gerçekleşen anlayışların, öğrencinin psikolojik ve ahlaki gelişimi gibi duygusal boyutlarının etkisiyle olumlu yönde olmasına katkısının yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin akademik gelişimi ve öğretmenin mesleki gelişimi de yine öğretmenlerin pozitif yönlü anlayışları oluşmasını sağlamıştır. Elde edilen veriler mevcut çalışmaların da katkısıyla yorumlanmış, bulgular üzerinde tartışılmıştır. Araştırmanın son kısmında öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated how teachers understand self-actualization as a teacher. What self-actualization is, where it comes from, who introduced it as a concept were examined, and relevant sources at home and abroad were searched. Reflections of self-actualization in the field of education; within the field of education, the teachers section was also examined. On the other hand, the connections of self-actualization with other areas have also been tried to be explained. The phenomenology method was used in the research within the scope of qualitative research methodology. In order to ensure maximum diversity in the study, a total of 16 teachers were selected from the three central districts of Konya, Selçuklu, Meram and Karatay, taking into account four different areas: gender, sector, grade and branch. Data were collected using a semi-structured interview form. The analysis of the data was done in the form of content analysis, and after the researcher, the field expert also examined it as a second eye. As a result of the research, participants' understandings of self-actualization were grouped under two main headings. These are understandings of self-actualization through the student and understandings of self-actualization through the teaching profession. These headings are divided into subheadings in line with the findings from the participants. It was concluded that a significant part of teachers' understanding of self-realization was realized positively through students. At the same time, it has been observed that the understandings realized through both the student and the teacher contribute positively to the student's psychological and moral development, such as emotional dimensions. The academic development of the students and the professional development of the teacher also enabled the formation of positive understanding of the teachers. In the last part, the findings obtained were interpreted with the contribution of existing studies and the findings were discussed. In the last part of the research, suggestions were made.