Verbascum uschakense (MURB.) HUB.-MOR. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical studies on Verbascum uschakense (MURB.) HUB.-MOR
  1. Tez No: 867491
  2. Yazar: RABİA SENA GÜNEŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye Florası'nda 13 grup (A-M) altında toplanan ve Scrophulariaceae familyasının en geniş cinsi olan Verbascum L. yüksek endemizm oranı ile ülkemizin sahip olduğu önemli doğal kaynaklardandır. Verbascum cinsine ait pek çok tür, geleneksel olarak hastalıkların tedavisi amacıyla ülkemizde ve dünyada kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Grup K'da bulunan V. uschakense (Murb.) Hub.-Mor. üzerinde fitokimyasal ve biyolojik etki çalışmaları yapılması amaçlanmıştır. Açık havada kurutulup toz edilen bitkinin toprak üstü kısımlarından, %85'lik etanol ekstresi ve bu ekstrenin n- hekzan, diklorometan, etil asetat ve n-butanol ile partisyona tabi tutulması sonucu ilgili alt ekstreler elde edilmiştir. n-Butanol ekstresinden poliamit kolon kromatografisi ile elde edilen ön fraksiyonların, asetilkolinesteraz enzim inhibitör ve DPPH radikal süpürücü aktiviteleri test edilmiştir. Aktif bulunan fraksiyonlardan başlanılarak, uygun kromotografik yöntemler ile gerçekleştirilen izolasyon çalışmaları ile 5 iridoit glukoziti (VU-1: glurozit, VU-2: ajugol, VU-3: harpajit, VU-4: okubin, VU-5: katalpol) ve 3 feniletanoit glikoziti (VU-6: verbaskozit, VU-7: martinozit, VU-8: forsitozit B) saf olarak elde edilmiştir. Bileşiklerin yapıları, 1D-, 2D NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Verbascum L., the largest genus of the Scrophulariaceae family and classified under 13 groups (A-M) in the Flora of Turkey, is one of our country's important natural resources having a high endemism rate. Many species belonging to the genus Verbascum are traditionally used to treat diseases in our country and around the world. Conducting phytochemical and biological activity studies on V. uschakense (Murb.) Hub.-Mor., which is included in group K, was aimed in this study. An 85% ethanol extract was obtained from the air-dried and powdered aerial parts of the plant, as well as the corresponding sub-extracts obtained by partitioning this extract with n-hexane, dichloromethane, ethyl acetate, and n-butanol. Acetylcholinesterase enzyme inhibitory and DPPH radical scavenging activities of the preliminary fractions obtained from n-butanol extract by polyamide column chromatography were tested. Starting from the active fractions, 5 iridoid glucosides (VU-1: glucoside, VU-2: ajugol, VU-3: harpaget, VU-4: okubin, VU-5: catalpol) and 3 phenylethanoid glycosides (VU-6: verbascoside, VU-7: martinoside, VU-8: forcytoside B) were isolated using appropriate chromatographic methods. The structures of the obtained compounds were elucidated by 1D-, 2D NMR, and mass spectroscopy methods.