Decontamination of Food Processing Equipment Contaminated with Biofilm-forming Pseudomonas spp. by Ozone-based Cleaning-in-place
Biofilm oluşturan Pseudomonas spp. ile kontamine olmuş gıda işleme ekipmanlarının ozon bazlı CIP ile dekontaminasyonu.
  1. Tez No: 867490
  2. Yazar: GÖKSEL TIRPANCI SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED E. YOUSEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Ohio State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ekipman yüzeylerinde mikrobiyal biyofilm oluşumu, işlenmiş gıda ürünlerinin yeniden kontaminasyonuna neden olabilir. Geleneksel temizlik işlemleriyle bu yüzeylerden biyofilmi çıkarmak zordur. Bu çalışmanın amacı, gıda işleme tesislerinde sanitasyonu iyileştirmek için ozon bazlı yerinde temizlik (CIP) sisteminin uygulanabilirliğini belirlemekti. Son sanitasyon adımında ozon kullanan pilot ölçekli bir CIP sistemi başarıyla inşa edildi. CIP sistemi, bir tank, dolum makinesi, by-pass döngüsü ve 25 feet uzunluğunda bir boru hattından oluşan gıda işleme ekipmanına bağlandı. İşleme ekipmanları, seyreltilmiş (%10) sterilize edilmiş yağsız süt içinde Pseudomonas spp. ile kontamine edildi. Kültürün 3 veya 5 gün boyunca sirküle edilmesi ve ardından 2 gün süreyle durgun inkübasyon yapılmasıyla ekipmanda biyofilm geliştirildi. Bu ekipman, ortam sıcaklığında (25°C) musluk suyu ile ön durulama ve 50°C'de alkali temizleme (potasyum hidroksit %0.2 - %0.5) içeren standart bir CIP rejimi ile işlemden geçirildi. Bu standart CIP prosesini, ozonla sanitasyon adımı (25°C'de 5 ppm veya 10 ppm) izledi. CIP işleminin farklı aşamalarında dolaşan sıvıların (planktonik hücreler içeren) ve yüzey swablarının (biyofilm bakterilerini temsil eden) örnekleri alındı. Ön durulamadan sonra planktonik popülasyonlarda önemli azalmalar oldu, ancak biyofilm popülasyonları önemli ölçüde sadece alkali temizlikten sonra azaldı. Swab örneklerinden elde edilen sonuçlar, CIP işlemi sonrasında, 5 ppm ozonla 3 veya 5 dakika muamelenin gıda temas yüzeylerini dekontamine etmeyebileceğini, ancak 10 ppm ozonla 10 dakika muamelenin bu yüzeylerden biyofilmi çıkarabildiğini kanıtladı. Belirtilen temizlik koşullarıyla, by-pass hattı ve boru hattı gibi çeşitli yüzeyler steril hale geldi; ancak dolum makinesinin bir kısmı ve conta steril değildi. CIP işleminin, özellikle bu bölgelerde daha dirençli biyofilm geliştiğinde, temizlenmesi zor bazı yerleri dekontamine etmek için optimize edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma genel olarak, ozonun biyofilm bulunan temizlenmesi zor gıda işleme ekipmanlarını dekontamine etmek için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Formation of microbial biofilm on equipment surfaces may cause the recontamination of processed food products. Removal of biofilm from these surfaces by conventional cleaning operations is challenging. The goal of this study was to determine the feasibility of using an ozone-based cleaning-in-place (CIP) system to improve sanitization in food processing facilities. A pilot-scale CIP system, using ozone in the final sanitization step, was successfully constructed. The CIP system was coupled to food processing equipment consisting of a vessel, a filler, a by-pass loop and a 25-feet long pipeline. The processing equipment was contaminated with Pseudomonas spp. in diluted (10 %) sterilized skim milk. Biofilm were developed in equipment by circulating the culture for 3 or 5days, followed by quiescent incubation for 2 days. This equipment was treated with a standard CIP regime consisting of pre-rinse with tap water at ambient temperature (25°C), and alkaline cleaning (0.2% - 0.5% of potassium hydroxide) at 50°C. This standard CIP process was followed by an ozone sanitization step (5 ppm or 10 ppm, at 25°C). Samples of circulating fluids (containing planktonic cells) and surface swabs (representing biofilm bacteria) were taken at different stages of the CIP operation. There were significant reductions in the planktonic populations after prerinsing, however biofilm populations decreased significantly only after alkaline cleaning. Results from swab samples, after the CIP operation, proved that 5 ppm ozone treatment for 3 min or 5 min may not decontaminate food contact surfaces, but 10 ppm ozone treatment for 10 min was able to remove biofilm from these surfaces. With specified cleaning conditions, various surfaces, including the by-pass line and pipeline were sterile; though a part of the filler and gasket were not sterile. The CIP process needs to be fine-tuned to decontaminate some of the hard-to-clean locations, particularly when a more robust biofilm is developed at these locations. This study generally showed that ozone may be used to decontaminate hard-to-clean food processing equipment having biofilm.