Sağlık çalışanlarının el hijyenine uyumunda eğitimin önemi
The importance of education in health workers' compliance with hand hygiene
- Tez No: 867494
- Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM EREN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hastane enfeksiyonları büyük oranda uygun olmayan hasta bakım uygulamalarının sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sağlık çalışanlarında davranış değişiminin sağlanması, günümüzde enfeksiyon kontrolünün en zorlayıcı alanlarından birisidir. Sağlık çalışanlarının el hijyeni önerilerine uyumu evrensel olarak ortalama %50'nin altında kalmaktadır. Enfeksiyon kontrol ekibinin hastane enfeksiyonlarının saptanması ve önlenmesinde rolleri bu açıdan çok önemlidir. Gereç ve Yöntem: Ekim 2006 ile Ocak 2007 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 3 farklı erişkin YBÜ'de prospektif ve gözleme dayalı olarak yapılan çalışmamızda, sağlık çalışanlarının el hijyenine uyumu, eğitimin ve performans geri bildiriminin el hijyenine uyum üzerindeki etkisi incelendi. Yoğun bakım ünitelerinden birisi çalışma, diğer ikisi kontrol grubu olarak alındı. Çalışma habersiz gözlem, eğitim sonrası gözlem ve geribildirim sonrası gözlem olmak üzere üç aşamada yapıldı. Bulgular: Toplam 74 çalışanın el hijyenine uyumu 2072 hasta saati süresince gözlendi ve 13263 hasta teması incelendi. Birinci aşamada, sağlık çalışanlarının el hijyeni uyumsuzluğunun ortalama %93 oranında olduğu gözlendi. İkinci aşamada, eğitim verilen A ünitesinin uyumsuzluk oranlarının %92'den %58'e düştüğü, üçüncü aşamada ise uyumsuzluk oranlarının %58'den %24'e gerilediği saptandı. Bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. B ve C ünitelerinde ise birinci aşamaya göre karşılaştırıldığında ikinci aşamada anlamlı bir değişiklik gözlenmedi Sonuç: Çalışmamızda hastanemiz YBÜ'lerinde sağlık çalışanlarının el hijyeni uyumsuzluk oranlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Teorik bilgi aktarımının yanı sıra interaktif ve uygulamalı eğitimin el hijyenine uyumu artırmakta etkili olduğu; ancak bireysel geribildirim verilmesinin el hijyenine uyumun artmasında daha başarılı bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Nosocomial infections are largely the result of inappropriate patient care practices. Achieving behavioral change in healthcare workers is one of the most challenging areas of infection control today. The universal compliance of healthcare workers with hand hygiene recommendations remains below 50% on average. The role of the infection control team in the detection and prevention of nosocomial infections is very important in this respect. hand hygiene has been shown to be a successful method. Materials and Methods: In our prospective and observational study conducted in 3 different adult ICUs of Ankara Numune Training and Research Hospital between October 2006 and January 2007, the compliance of healthcare workers to hand hygiene and the effect of training and performance feedback on hand hygiene compliance were examined. One of the intensive care units was taken as the study group and the other two as the control group. The study was conducted in three phases: unannounced observation, post-training observation and post-feedback observation. Results: Hand hygiene compliance of a total of 74 workers was observed during 2072 patient hours and 13263 patient contacts were analyzed. In the first phase, an average of 93% of health care workers were observed to be non-compliant with hand hygiene. In the second stage, the non-compliance rate of unit A, which was trained, decreased from 92% to 58%, and in the third stage, the non-compliance rate decreased from 58% to 24%. These results were statistically significant. In units B and C, no significant change was observed in the second phase compared to the first phase. Conclusion: In our study, it was determined that hand hygiene non-compliance rates of healthcare workers in the ICUs of our hospital were high. In addition to the transfer of theoretical knowledge, interactive and practical training was effective in increasing hand hygiene compliance; however, individual feedback was shown to be a more successful method in increasing hand hygiene compliance.