Vardiyalı çalışan hemşirelerde progresif gevşeme egzersizlerinin uyku kalitesi ve iş stresi üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on sleep quality and work stress in shift working nurses
  1. Tez No: 867516
  2. Yazar: YUSUF SUMU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırma, vardiyalı çalışan hemşirelerde progresif gevşeme egzersizlerinin uyku kalitesini ve iş stresi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test son test desende tasarlanmış tek gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri, 21 Mayıs 2023 – 18 Temmuz 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmaya Ağrı Patnos Devlet Hastanesi'nde vardiyalı çalışan gönüllü toplam 45 hemşire katılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği ile sağlanmıştır. Hemşirelere“Hemşire Tanıtım Formu”,“Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi Ölçeği (PUKİ)”,“Genel İş Stresi Ölçeği (GİSÖ)”ile Progresif Gevşeme Egzersizleri (PGE) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Paired samples t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Varyans analizi ve Friedman testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin %68.9'unun erkek, %42.2'sinin 28-32 yaş aralığında olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %60'ının haftada 60 saat ve üstü çalıştığı ve gece nöbetlerinde bazen zorluk yaşadıkları saptanmıştır. Hemşirelerin tamamının vardiya sonrası uykuya dalmak için herhangi bir yöntem kullanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effects of progressive relaxation exercises on sleep quality and work stress in shift-working nurses. Materials and Methods: The research is a single-group quasi-experimental study in the pre-test post-test design. The data for the research were collected between May 21, 2023, and July 18, 2023. A total of 45 nurses working shifts at Ağrı Patnos State Hospital participated voluntarily in the study. The data for the research were obtained by face-to-face interview technique.“Nurse Introduction Form”,“Pittsburg Sleep Quality Index Scale (PSQI)”,“General Work Stress Scale (GWSS)”and Progressive Relaxation Exercises (PRE) were applied to the nurses. Paired samples t test, Wilcoxon signed-rank test, analysis of Variance, Friedman test were used to evaluate the data. Results: It was determined that 68.9% of the nurses included in the research were male and 42.2% were in the age range of 28-32. It was found that 60% of the nurses worked 60 hours or more per week and sometimes experienced difficulties during night shifts. It was determined that none of the nurses used any method to fall asleep after their shifts.