Veli görüşleri doğrultusunda okul öncesi (4-6 yaş) verilen değerler eğitimine bakış (Karasu örneği)
A view of values education given in preschool (ages 4-6) inaccordance with parents' opinions (Karasu example)
  1. Tez No: 867515
  2. Yazar: TURGAY ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN CERRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönemde çeşitli kamu ve özel eğitim kurumları tarafından verilen değerler eğitimini veli görüşleri doğrultusunda ele alıp incelemektedir. Bu doğrultuda ebeveynlerin değerler eğitimine, çocukları için eğitim kurumu tercihlerinde değerler eğitiminin yerine, verilen değerler eğitiminin niteliğine ve çocukları üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda 41 soruluk 3'lü likert tipi anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Sonuç olarak velilerin değerler eğitimini önemli ve gerekli buldukları, kurum tercihlerinde bu kurumların verdikleri değerler eğitiminin belirleyici bir kriter olduğu tespit edilmiştir. 4-6 yaş okul öncesi eğitim veren kurumların ebeveynlerin istek ve tercihleri doğrultusunda onları memnun edecek seviyede eğitim verdikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Son olarak kurumlar arasında değerler eğitimi verme noktasında en başarılı kurumun Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı eğitim veren 4-6 yaş Kur'an Kursları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the values education provided by various public and private educational institutions in the preschool period, in line with the opinions of parents. In this regard, the focus is on the values education of parents, the quality of the values education given and its effects on their children, instead of values education in their educational institution preferences for their children. The causal comparison model, one of the quantitative research methods, was used in the study. In this regard, a 3-point Likert type survey with 41 questions was prepared and applied. As a result, it has been determined that parents find values education important and necessary, and that the values education provided by these institutions is a determining criterion in their institution choices. It has been concluded that institutions providing pre-school education for 4-6 year olds provide education at a level that will satisfy parents in line with their wishes and preferences. Finally, it has been determined that the most successful institution in terms of providing values education among the institutions is the Quran Courses for 4-6 year olds, which are affiliated with the Presidency of Religious Affairs.