Acil servis başvurularının aciliyet yönünden değerlendirilmesi ve acil servisin kullanım özellikleri
Appropriateness and patterns of emergency department use
- Tez No: 86752
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET ACİL SERVİS BAŞVURULARININ ACİLİYET YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ VE ACİL SERVİSİN KULLANIM ÖZELLİKLERİ Tüm dünyada, acil servisler başvuran hastalar için kesintisiz hizmet sunarlar. Acil yakınması olmayan hastalar da sıklıkla tedavileri için acil servisleri tercih etmektedirler. Bu çalışmadaki amacımız, başvuran hastaların, başvurularının aciliyetinin uygunluğunu değerlendirmek, acil servisi kullanım özelliklerini saptamak ve başvuruları uygun olmayan hastaların geliş nedenlerini belirlemekti. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne, 14 gün boyunca ardı ardına başvuran tüm hastaların, demografik bilgileri, sosyoekonomik durumları ve yakınmaları ile ilgili verileri toplandı. Hastalara acil servisleri tercih nedenleri soruldu. Her hasta için, muayene sonrasında doldurulan formlar kategorilere göre değerlendirilerek incelendi. Başvuran hastalar, sadece acil serviste değerlendirilebilen ve acil olan hastalar (Kategori I), başvurudan sonra ilk altı saat içinde acil serviste veya başka bir klinikte değerlendirilebilecek hastalar (Kategori II) ve altı saatten daha uzun sürede acil serviste veya başka bir klinikte değerlendirilebilecek hastalar (Kategori III) olarak sınıflandırıldı. Kategori II ve III hastalarının başvurularının aciliyet yönünden uygunluğu, acil tıp uzmanlığı eğitimi alan üç hekim tarafından belirlendi. Dönem boyunca başvuran 1,201 hastanın 1,155 'inden (%96.2) yeterli veri elde edildi. Kullanılan kategori sınıflandırması ve uzmanların kararlarına göre hastaların %68.8'inin başvurularının aciliyeti uygun bulundu. Başvurularının aciliyeti uygun olmayan hastaların, acil serviste ortalama kalış süreleri 66 dakika olarak bulundu. Bu hastaların acil servisi tercih nedenleri: 1) yakınlık, 2) bakımdan memnun olmaları, 3) yakınma veya ağrılarının şiddetli olması, 4) polikliniklerin kapalı olması veya yer olmaması olarak belirlendi. Uygun olmayan başvuruların oranı fazla gibi görünmesine rağmen, bu hastaların acil serviste kalış süreleri diğer gruba göre anlamlı olarak kısa bulundu. Acil servisin işleyişinde ve yoğunluğunda, aciliyeti uygun olmayan hastaların etkisinin, beklenildiği kadar çok olmadığını ve acil yakınmaları olan ve olmayan hastaların acil servisteki iş yükünü ne düzeyde etkilediğini bulmak için ileri çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPROPRIATENESS AND PATTERNS OF EMERGENCY DEPARTMENT USE Emergency departments (ED) are frequently utilized by patients with minor complaints. The purpose of this study is to determine the appropriateness and patterns of the ED use, and reason(s) for preferring the ED care by inappropriate users. During a 14-day period demographic and socio-economic data, reason(s) for preferring the ED, and patient visit data were collected on consecutive patients presenting to ED of Dokuz Eylül University Hospital. The study form informations for every patient were classified visits as emergent ED visits (category I); needed evaluation within six hours either in the ED or elsewhere (category II); could have waited more than six hours. Appropriateness of ED evaluation was determined in category II and III patients by three Emercency Medicine residency-trained physicians. Proper data was collected on 96.2% of the 1,201 patients presenting. Sixty- nine percent of visits were appropriate. The mean ED stay of inappropriate users was 66 minutes. The main reasons for preferring ED care by inappropriate users 1) proximity, 2) satisfaction with care, 3) pain or worsening symptoms, 4) clinic care unavailable. Although inappropriate ED usage was high, these patients had relatively short ED stays. The impact on ED resource utilization and over-crowding by these patients may not be as great as commonly percieved and needs further study. 42