acil servise başvuran pediatrik yaş grubundaki hastaların birinci basamak sağlık tesisinde yönetilebilirliği
manageability of pediatric patients presenting to the emergency department in a primary care facility
  1. Tez No: 790729
  2. Yazar: METİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Acil servislerdeki hasta başvuru sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Acil servisin kullanım özellikleri, nedenleri, sık acile başvuranların sosyo-demografik özellikleri, nitelikleri gibi faktörlerin belirlenmesi uygun sağlık politikalarının geliştirilmesine ışık tutacaktır. Buradan hareketle çocuk acil servisine başvuran hastaların aciliyet durumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Tıpta uzmanlık tezi kapsamında olan bu çalışma, Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine 01.12.2022 ile 31.12.2022 tarihleri arasında başvuran hastaların ebeveynlerine ve çocuk acil hekimlerine uygulanmıştır. Çalışmamız anket soruları üzerinden yürütülen bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemi; %95 güven aralığı, uygunsuz acil servis kullanım sıklığı %50 alınarak 378 katılımcı olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın verileri anket formu şeklinde sosyo-demografik özellikleri, sağlık hizmetlerini kullanma şekilleri ve hekimlerin hastayı değerlendirme sonuçları içerir şekilde hazırlanmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza kabul edilen çocukların 208'i (%55,0) erkek, 170'i (%45,0) kız çocuğuydu. Yaşları 0,0-17,0 arasında değişmekte olup, ortalama (SS) 6 (4,7), ortancası 5 yıldı. Katılımcılardan çocukları hastalandığında ilk olarak acil servise başvuranların sayısı 177 (%46,8) idi. Hasta çocukların acil servise başvuru sebepleri incelendiğinde en sık başvuru şikayetinin öksürük olduğu, en sık aldıkları tanının Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu olduğu bulundu. Başvuran hastaların %70,6'sının birinci basamakta yönetilebileceği saptandı. Ebeveyn ile hekimin aciliyet puanları karşılaştırıldığında ise, sağlık kuruluşları hakkındaki düşüncelerin her bileşeninde aciliyet puanları hekimlerde daha düşüktü. (p değeri
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The number of patient admissions in emergency services is increasing day by day. Determining the factors such as the usage characteristics of the emergency service, its reasons, socio-demographic characteristics and qualifications of frequent emergency patients will shed light on the development of appropriate health policies. From this point of view, it was aimed to evaluate the urgency status of patients who applied to the pediatric emergency service. MATERIALS AND METHODS: This study, which is within the scope of the specialty in medicine thesis, was applied to the parents and pediatric emergency physicians of the patients who applied to Sakarya Eğitim Araştırma Hospital Pediatric Emergency Service between 01.12.2022 and 31.12.2022. Our study is a research conducted on survey questions. The sample of the study; The 95% confidence interval was calculated as 378 participant by taking 50% of the inappropriate emergency room use frequency. The data of the study were prepared in the form of a questionnaire, including socio-demographic characteristics, the way they use health services, and the results of the physicians' evaluation of the patient. RESULTS: Of the children admitted to our study, 208 (55,0%) were boys and 170 (45,0%) were girls. Their ages ranged from 0.0 to 17,0, with a mean of 6 (4,7) and a median of 5 years. The number of participants who first applied to the emergency department when their children fell ill was 177 (46,8%). When the reasons for the admission of sick children to the emergency department were examined, it was found that the most common complaint was cough, and the most common diagnosis was Upper Respiratory Tract Infection. It was determined that 70.6% of the patients who applied could be managed in primary care. When the urgency scores of the parents and physicians were compared, the urgency scores of the physicians were lower in each component of the thoughts about health institutions. (p value