Kadınların genital benlik imajı ve genital estetiğe karşıgörüşlerinin incelenmesi
Examination of women's opinions on the genital self-image and against genital aesthetics
- Tez No: 867524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMET ÜST TAŞĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma ile Türkiye'deki kadınların genital benlik imajı ve genital estetiğe karşı görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılan bu araştırma Mayıs 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Türkiye genelinde 1101 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, Tanıtım formu ve Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği kullanılarak online olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en düşük ve en yüksek puanlar, Anova, Kruskall wallis, Mann Whitney U, bağımsız gruplarda t testi, Lojistik regresyon analizleri ile Cronbach α istatistiksel testler yapılmıştır. Bulgular: Kadınların %90.3'ünün yükseköğretim mezunu, %50.8'sinin çalıştığı, %64.2'nin ekonomik durumunun orta düzeyde olduğu olarak tespit edilmiştir. Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği puan ortalaması 19.04±5.04 bulunmuştur. Kadınların %81.4'ünün genital estetik kavramını duyduğu, genital estetik ile ilgili bilgi edinmek için en çok kullanılan kaynağın internet olduğu tespit edilmiştir. Kadınlar açısından ideal genital organın açık renkli, küçük, dar ve tüysüz olması gerektiği düşünüldüğü tespit edilmiştir. Çalışmada kadınların sadece %13.4'nün genital estetik yaptırmayı düşündüğü ve estetik düşünen kadınlarda genital benlik imajı algısının daha düşük olduğu saptanmıştır. Kadın genital benlik algısına genital estetik kavramını duymayanların, genital organından memnun olmayanların negatif yönde, anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Doğum öyküsü olmayan, genital estetik yaptırmayı düşünmeyen ve genital estetik yaptırmanın günah olmadığını düşünen kadınların genital benlik algısının daha yüksek olduğu, genital estetik hakkında bilgisi olan ve genital organından memnun olmayan kadınların ise genital benlik algısının daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to was to determine women's views on genital self-image and genital aesthetics in Turkey. Material and Method: This descriptive and correlational study was conducted on 1101 women thoughout Turkey between May 2023 and April 2024. The research data were gathered online using the Introductory Form and the Female Genital Self-Image Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, lowest and highest scores, Anova, Kruskall wallis, Mann Whitney U, t test in independent groups, Logistic regression analysis and Cronbach α statistical tests were used to analyze the data. Findings: It was determined that 90.3% of the women werehigher education graduates, 50.8% were employed, and 64.2% had a medium economic status. The mean score of the Female Genital Self-Image Scale was 19.04±5.04 and the Cronbach's a value of the Female Genital Self-Image Scale was 0.89. It was determined that 81.4% of the women heard the concept of genital aesthetics, and the most commonly used source to obtain information about genital aesthetics was the internet. Findings show that the ideal genital organ for women was thought to be light colored, small, narrow and hairless. In the study, it was found that only 13.4% of women considered genital aesthetics and the perception of genital self-image was lower in women who considered aesthetics. It was determined that there was a negative and significant relationship between women's genital self-perception and those who did not hear the concept of genital aesthetics and those who were not satisfied with their genital organs. Conclusion: Findings show that women who did not have a history of childbirth, who did not think of having genital aesthetics and who thought that having genital aesthetics was not a sin had a higher genital self-perception, while women who had knowledge about genital aesthetics and were not satisfied with their genital organs had a lower genital self-perception.