Merkeziyetsiz finans uygulamaları ve merge sonrası kripto varlıkların elektrik tüketimi, karbondioksit emisyonu, fiyat ilişkisi: seçilmiş coin ve tokenler üzerine bir uygulama
Decentralized finance applications and electricity consumption, carbon dioxide emission, price relationship of crypto assets after the merge: an application on selected coins and tokens
  1. Tez No: 867537
  2. Yazar: MELTEM BİLİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dijitalleşmenin etkisiyle teknolojik gelişmelerin kendini gösterdiği bir alan olan merkeziyetsiz finans günden güne insan hayatında yer edinmekte ve uygulamalarının sunduğu avantajlar ile oldukça ilgi çekmektedir. Bununla birlikte son yıllarda kripto varlık kullanımına yönelimde görülen artış; kolaylık, şeffaflık, hız gibi birçok avantaj sunan ve kazanç vaat eden bu yeni teknolojinin çevresel açıdan etkilerini ve potansiyel risk sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu durumdan hareketle bu çalışmada öncelikle merkeziyetsiz finans ve uygulamaları tanıtılarak kripto varlıkların çevresel etkilerini araştırmak amacıyla Ethereum'un İş Kanıtı protokolündeki yüksek enerji tüketimi sorununu ortadan kaldırmak üzere Hisse Kanıtı protokolüne geçişini temsil eden merge uygulaması sonrası elektrik tüketimi, CO2 emisyonu ve fiyat değişkenleri arasındaki ilişki ekonometrik testlerle analiz edilmiştir. Çalışmada 22.09.2021 ve 09.09.2023 dönemleri arası günlük verilerden oluşan ve merge öncesi ve sonrası olarak ayrı ayrı incelenen zaman serilerinin nedensellik ilişkisini incelemek üzere Fourier Granger ve Fourier Toda-Yamamoto nedensellik testleri; eşbütünleşme ilişkisini analiz etmek üzere ise Fourier ARDL Sınır Testi ve Fourier ADL Eşbütünleşme Testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre Bitcoin'de nedensellik ve eşbütünleşme ilişkisinin merge öncesi ve sonrası dönemlerin her ikisinde de çıkmış olması İş Kanıtı mekanizmasını kullanmasıyla, Ethereum'da merge sonrası nedensellik ve eşbütünleşme ilişkisinin olmaması, merge sonrası değişkenler arasındaki ilişkinin Hisse Kanıtı mekanizmasıyla birlikte ortadan kalkmasıyla açıklanabilirken; token tarafında analiz sonuçlarındaki farklılıkların, her varlığın yatırımcı algısal farklılığı olmasından kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte Ethereum tarafında merge sonrası dönemde değişkenler arasında nedensellik ve eşbütünleşme ilişkisinin görülmemesinin; Hisse Kanıtı protokolünün etkili olması ve bunun daha az enerji tüketimi ile çevre dostu bir kripto varlığın mümkün olduğunun göstergesi olduğu; bu sebeple merkeziyetsiz ekosistemin yoğun enerji tüketimini ortadan kaldıran alternatif yöntemlerle yüksek enerji tüketimi problemini giderebileceği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Decentralized finance, which is an area where technological developments manifest themselves with the effect of digitalization, is gaining a place in human life day by day and attracts a lot of attention with the advantages offered by its applications. However, the increase in the use of crypto assets in recent years; This new technology, which offers many advantages such as convenience, transparency, speed and promises profit, has also brought environmental impacts and potential risk problems. Based on this situation, in this study, first of all, decentralized finance and its applications are introduced and in order to investigate the environmental effects of crypto assets, the relationship between electricity consumption, CO2 emission and price variables is analyzed econometrically after the merge application, which represents Ethereum's transition to the Proof of Stake protocol to eliminate the high energy consumption problem in the Proof of Work protocol. In this study, time series consisting of daily data between the periods of 22.09.2021 and 09.09.2023 were examined separately before and after the merge. Fourier Granger and Fourier Toda-Yamamoto causality tests were used to examine the causality relationship of time series, and Fourier ARDL Bounds Test and Fourier ADL Cointegration Test were used to analyze the cointegration relationship. According to the findings obtained in the study, the fact that the causality and cointegration relationship emerged in Bitcoin in both the before and after the merge periods can be explained by the use of the Proof of Work mechanism, while the absence of a causality and cointegration relationship in Ethereum after the merge can be explained by the disappearance of the relationship between the variables after the merge with the Proof of Stake mechanism. It is thought that the differences in the analysis results on the token side may be due to the difference in investor perception of each asset. In addition, the fact that there is no causality or cointegration relationship between the variables in the after the merge period on the Ethereum side can be interpreted as an indication that the Proof of Stake protocol is effective and that an environmentally friendly crypto asset that causes less energy consumption is possible. In this sense, it can be interpreted that the decentralized ecosystem can solve the problem of high energy consumption in alternative methods that eliminate intense energy consumption.