Representation of queer in the recanonized classics through British in-yer-face theatre: Phaedra's Love by Sarah Kane and Faust is Dead by Mark Ravenhill
Britanya suratına tiyatrosunda yeniden kanonlaştırılan klasiklerde kuirin temsili: Sarah Kane'in Phaedra's Love ve Mark Ravenhillin Faust is Dead
  1. Tez No: 867538
  2. Yazar: CANKAT DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gerek çağdaş edebiyat gerekse onun bir parçası olan çağdaş tiyatro dünya klasiklerinin, dramatik metin, sahne performansı ya da her ikisi birden olacak şekilde yeniden kanonlaştırıldığı ve yeniden işlendiği bir zemin olagelmiştir. Çağdaş Britanya Tiyatrosu da söz konusu yeniden kanonlaştırma ve yeniden işleyiş örneklerinin sıkça rastlandığı bir zemin olmuştur. Bu tezde, suratına (in-yer-face) tiyatronun önde gelen oyun yazarları Sarah Kane ve Mark Ravenhill tarafından yeniden kaleme alınmış olan iki oyun, Seneca'nın Phaedra oyunu ile Marlowe'un Doktor Faustus başlıklı oyunlarının yeniden işlenişleri mercek altına alınmaktadır. Bu iki dünya klasiğinin kuir ve homoerotik yeniden işlenişleri, söz konusu iki oyun yazarının gerek kendilerine özgü üsluplarını gerekse suratına tiyatronun temel özelliklerini harmanlayarak kaynak metinlere dahil edişlerini gözlemleyebileceğimiz birer zemindir. Yeniden işleyişler sırasında dahil edilen en belirgin unsurlardan biri kuir unsurlardır ve bu durum tezin ana odağını oluşturmaktadır. Tez, Suratına Tiyatro'nun ne olduğu, tarihi, oluşumu, önemli oyun yazarları ve bu yazarların başlıca eserleri üzerine bir araştırma ile başlamaktadır. Ardından kuir teori, kuir kavramının gelişimi ve eşcinselliğin tarihçesi üzerine odaklanmaktadır. Daha sonraki bölümde, Sarah Kane ve Mark Ravenhill, yaşamları, yapıtları ve Suratına Tiyatro'nun bu yapıtlar üzerindeki etkileri açısından ele alınmakta, her iki oyun yazarının yapıtlarındaki kuir unsurlar incelenmektedir. Ardından, iki klasik dramatik metin ile bu metinlerin çağdaş Suratına Tiyatro versiyonları arasında bir karşılaştırma yapılmakta, kuirin temsili ve kuirlik kavramının ele alınışı üzerinde durulmaktadır. Tez, bu yeniden işleyiş ve yeniden kanonlaştırma işlemlerinin Suratına Tiyatro akımına dramatik ve performatif açıdan katkı sunduğu, ayrıca Britanya dramatik ve performatif geleneğinin dönüşümüne, kuir tiyatronun oluşumuna ve kuirlik kavramın görünürlüğüne katkı sunduğu argümanına varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary literature in general, and drama in particular have both been a platform where world classics have been recanonized and reworked either as dramatic texts, staged performances, or both. Contemporary British drama constitutes one of the important examples of such reworkings and recanonizations. In this thesis, Seneca's play Phaedra and Marlowe's play Doctor Faustus which have been reworked by two leading playwrights of in-yer-face theatre, Sarah Kane and Mark Ravenhill respectively, are scrutinized. The queer and homoerotic reworkings of these two world classics show how the two playwrights have responded to the original works by integrating both their peculiar styles and the main characteristics peculiar to the in-yer-face theatre. One of the most significant additions is the queer element, which constitutes the main topic of this thesis. The thesis begins by addressing what in-yer-face theatre is, its history, formation, significant playwrights, and their works. It then explores queer theory, the development of the concept of“queer”, and the history of homosexuality. Finally, Sarah Kane and Mark Ravenhill are individually examined, including their biographies, works, the influence of in-yer-face theatre on their works, and the analysis of queer elements within their works. Following this, a comparison is made between the two classic plays and their modern in-yer-face versions, highlighting the representation of queer and the concept of queerness. The thesis concludes that these reworkings and recanonizations have contributed to the making of in-yer-face drama and theatre as well as the making of queer theatre, the development of British dramatic and performative traditions, as well as to the visibility of the concept of queerness.