Spinal anestezi uygulanan hastalara lokal kuru sıcak uygulamayla birlikte yarım duş uygulamasının postoperatif üriner retansiyon gelişimi ve ağrı üzerine etkisi
The effect of local dry heat application and half shower on the development of postoperative urinary retention and pain in patients applied with spinal anesthesia
  1. Tez No: 867540
  2. Yazar: ESRA PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma spinal anestezi uygulanan hastalara lokal kuru sıcak uygulamayla birlikte yarım duş uygulamasının postoperatif üriner retansiyon (ÜR) gelişimi ve ağrı üzerine etkisini belirlemesi amacıyla paralel gruplu tek kör randomize kontrollü olarak kurgulanmış deneysel bir araştırmadır. Araştırma Eylül 2022 - Ocak 2024 tarihleri arasında Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu ünitesi genel cerrahi-KBB-kalp damar karma servisinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden spinal anestezi ile ameliyat olmuş- dahil edilme kriterlerine uyan 110 birey oluşturmuştur. Çalışmanın veri toplama sürecinde sosyodemografik veri formu, uygulama ve ağrı takip formu, mcgill ağrı ölçeği (MAÖKF) ikinci ve üçüncü bölümleri kullanılmıştır. Araştırmada kontrol ve deney olmak üzere iki grup yer almıştır. Deney grubuna ameliyat sonrası erken dönemde yarım duş+kuru sıcak uygulama yapılmış olup, kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımı dışında herhangi bir girişim yapılmamış yalnızca ÜR'da olma durumları ve ağrı düzeyleri belirlenmiştir. Verilerin analizinde normal dağılıma uygunluğu histogram ve Q-Q grafikleri ve Shapiro-wilk testi ile değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için Mann-Whitney U testi ve bağımsız iki örneklem t testi; kategorik verilerin karşılaştırmalarında Pearson χ2 analizi ve Fisher kesin χ2 testi; ikiden fazla gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi kullanıldı. Ölçümler arası karşılaştırmalarda Friedman testi ve çoklu karşılaştırmalarda Dun-Bonferroni testi kullanıldı. Çalışma verileri incelendiğinde deney grubundaki bireylerde ÜR gelişme oranlarının daha düşük olduğu ve ÜR gelişmeyen bireylerin daha erken spontan idrar yapabildikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study designed as a parallel-group, single-blind randomized controlled trial to determine the effect of half-bath application with local dry heat in conjunction with spinal anesthesia on the development of postoperative urinary retention and pain. The research was conducted between September 2022 and January 2024 in the general surgery service unit of Bolu Izzet Baysal State Hospital Koroglu unit. The sample of the study consisted of 110 individuals who underwent surgery with spinal anesthesia and met the inclusion criteria for participation in the study. The sociodemographic data form, application and pain monitoring form, and the second and third sections of the McGill Pain Scale (MPQ) were utilized in the data collection process of the study. The study included two groups: control and experimental. In the experimental group, a half-shower plus dry heat application was administered in the early postoperative period, while in the control group, apart from routine nursing care, no interventions were made, only their status of urinary retention and pain levels were determined. The normality of the data was evaluated using histograms and Q-Q plots and the Shapiro-Wilk test. For intergroup comparisons, Mann-Whitney U test and independent two-sample t-test were used for quantitative variables; Pearson χ2 analysis and Fisher's exact χ2 test were used for comparisons of categorical data; Kruskal-Wallis test was used for comparisons among more than two groups. Friedman test was used for intra-group comparisons and Dun-Bonferroni test for multiple comparisons. When the study data were examined, it was found that the incidence of urinary retention (UR) was lower in individuals in the experimental group, and individuals who did not develop UR were able to urinate spontaneously earlier.