Bel fıtığı mikrodiskektomi ameliyatlarında spinal, epidural ve genel anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of spinal , epidural and general anesthesia methods for lumbar disc surgery
  1. Tez No: 507875
  2. Yazar: PELİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SUİDİYE YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda elektif lomber disk cerrahisi uygulanacak hastalarda epidural anestezi, spinal anestezi ve genel anestezinin etkinliğini karşılaştırıp, hemodinamik parametreler, yan etkiler, hasta konforu, postoperatif derlenme, analjezik ihtiyacı üzerine etkilerini göstermeyi amaçladık. ASA I-II risk grubundan toplam 60 hasta rastgele üç gruba ayrıldı. Epidural anestezi grubundaki hastalara oturur pozisyonunda 18G Touhy iğne ile epidural aralığa toplam 20-25 ml %0,5 bupivakain verildi. Spinal anestezi grubundaki hastalara da oturur pozisyonda 25 G iğne ile %0,5 heavy bupivakain verildi. Genel anestezi grubundaki hastalara anestezi indüksiyonu 2-3mg/kg propofol, 0,6 mg/kg roküronyum, 1µg/kg fentanyl ile yapıldı. Anestezi idamesi için %50 oksijen, %50 kuru hava toplam 4 lt/dk ve 1-1,5 MAC sevofluran kullanıldı. Her üç grupta da pron pozisyon verilerek cerrahi başlatıldı. Tüm hastaların kan basınçları, KTA, SpO2, operasyon süresi, VAS skorları, postoperatif analjezi, yan etkiler ve komplikasyonlar izlenerek kaydedildi. Gruplar arasında, yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, VKİ, ASA skoru, bazal VAS skorları, kan basınçları, KTA, SpO2 değerleri benzerlik bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to compare and to state the effects of epidural, spinal and general anesthesia on perioperative hemodynamic parameters, side effects, patient convenience, discharge criteria and analgesic requirement in patients undergoing elective lumbar discectomy. 60 ASA class I-II patients were randomly assigned in 3 groups. Epidural anesthesia was performed in sitting position using 18 G Tuohy needle and 20-25 ml of bupivacaine 0,5 %. Spinal anesthesia was performed in sitting position using 25 G needle and heavy bupivacaine 0,5 %. General anesthesia was inducted with propofol 2-3 mg/kg, rocuronium 0,6 mg/kg and fentanyl 1 mcg/kg and maintained with 50% oxygen and 50% medical air of 4 l/min total flow rate and sevoflurane of 1-1,5 MAC. Intraoperative all patients were in prone position. Blood pressure, heart rate, SpO2, duration of surgery, VAS scores, postoperative analgesic procedure, side effects and complications were recorded. Age, gender, weight, height, BMI, ASA class, basal VAS scores, blood pressures, heart rates and SpO2 values were similar between 3 groups.