Sünnet olan çocukların ebeveynlerine taburculuk sonrası uygulanan tele-hemşirelik hizmetinin ebeveynlerin anksiyete ve bakım memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of tele-nursing service applied to parents of circumcised children after discharge on parents' anxiety and care satisfaction
  1. Tez No: 867539
  2. Yazar: ASİYE BALKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE ERBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN KESKİN KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, sünnet olan çocukların ebeveynlerine taburculuk sonrası uygulanan tele-hemşirelik hizmetinin ebeveynlerin anksiyete ve bakım memnuniyeti üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü yarı deneysel olan bu araştırma Kasım 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında Bursa Kestel Devlet Hastanesi'nde, cerrahi servisine sünnet operasyonu için yatan çocukların ebeveynleri ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 54'ü müdahale grubu ve 54'ü kontrol grubu olmak üzere 108 ebeveyn oluşturmuştur. Çalışmada müdahale ve kontrol gruplarına standart taburculuk eğitimi verilmiş, müdahale grubuna taburculuk sonrası tele hemşirelik hizmeti uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, Katılımcı Bilgi Formu“, ”Beck Anksiyete Ölçeği“, ”PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği“, ”Tele-Hemşirelik Eğitim İçeriği, Telefonla Danışmanlık Protokolü" ile toplanmıştır. Beck Anksiyete Ölçeği müdahale ve kontrol grubunda yer alan ebeveynlere yatışları yapıldığında, taburculuk ve postoperatif 4 gün uygulanmıştır. PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği ise her iki gruba taburculukta ve postoperatif 4.günde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to focus on the anxiety and care intensity of the tele-nursing service applied to circumcised people after discharge. The randomized controlled semi-split study was done between November 2022 and July 2023 at Bursa Kestel State Hospital, in the wards of children hospitalized for circumcision surgery. A total of 108 parents were included in the study. 54 of them were in the intervention group and 54 of them in the control group. In the study, intervention and control screening, standard discharge training were provided, and mass discharge with intervention was later organized via teleofficial service. The data of the study were collected with the Participant Information Form,“Beck Anxiety Scale”,“PedsQL Health Care Parent Satisfaction Scale”,“Tele-Nursing Training Content, Telephone Counseling Protocol”. The Beck Anxiety Scale was collected from parents in the intervention and control groups during their hospitalization, discharge, and 4 days after surgery. PedsQL Health Care Parent Satisfaction Scale is prepared in two groups at discharge and on the 4th postoperative day.