Timektomi ile tedavi edilen myasthenia gravis hastalarında prognostik faktörler
Prognostic factors in myasthenia gravis patients treated with thimectomy
- Tez No: 811182
- Danışmanlar: DR. ILGAZ DOĞUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Myasthenia gravis, istemli kasların tekrarlayan aktivitesi ile artan, dinlenmekle ve antikolinesterazlarla tamamen veya kısmen düzelen anormal kas yorgunluğu ile karakterize, otoimmün kökenli nöromusküler bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. ekstended timektominin Myasthenia gravis tedavisinde palyasyon ve remisyon oranlarına daha fazla katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bizde çalışmamız da ekstended timektomi sonuçlarını etkileyen prognostik faktörleri incelemekteyi amaçladık. Materyal ve Metod: Şubat 2000 - Kasım 2005 tarihleri arasında çeşitli nöroloji klinikleri tarafından Myasthenia gravis tanısı konarak kliniğimize gönderilen ve ekstended timektomi yapılan 19'u kadın, 18'i erkek toplam 37 hasta çalışmaya alındı. Operasyonun etkinliği; palyasyon hızı: (Ph = A + B / toplam hasta sayısı) olarak formülize edildi. Palyasyon hızındaki değişiklikler χ2 testi ile hesaplandı. p < 0.05 olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Yaş, cinsiyet, timik patoloji, miyasthenia gravis tanısı ile operasyon arasında geçen süre operasyon etkinliğine etkileri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yaş: 38.43 ± 14.97 yıl olarak saptandı. TMG'li hastalarda yaş ortalaması 46.35 ± 16.66 yıl, timik hiperplazili hastalarda 34.05 ± 13.60 yıl, involusyonel timus dokusu olan hastalarda ise 32.33 ± 3.88 yıl olarak belirlendi. Timomalı olguların diğerlerine göre yaşlarının anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p< 0.02). Operasyon öncesi geçen süre 1 ila 96 ay arasında ortalama 13.94 ± 19.15 ay olarak hesaplandı. Ameliyat öncesi bir yıldan fazla süredir myasthenia gravis teşhisi ile takip edilen hasta sayısı 16, son bir yıl içinde myasthenia gravis nedeniyle takip edilen hasta sayısı 21 idi. Modifiye osserman sınıflamasına göre hastaların %5.4 (n=2) evre 1, %35.1 (n=13) evre 2, %48.6 (n=18) evre 3, %10.8 ise (n=4) evre 4 olarak tespit edildi. Hastalar 3. ay (n=37), 1. yıl (n=31) ve 2. yıl (n=20) sonunda değerlendirilmeye alındı. Ortalama takip süresi 26.72 ± 16.88 ay (3-58 ay) idi. Ekstended timektomi yapılan hastaların 3. ay sonunda palyasyon oranı %64.9 iken, 1. yıl sonunda %71'e, 2. yıl sonunda ise %75'e yükseldiği görüldü. Timomatöz (TMG) ve nontimomatöz Myasthenia gravis'li (NTMG) hastaların palyasyon oranları karşılaştırıldığında; NTMG'li hastaların 2 yıl sonunda palyasyon oranı %81 iken , TMG'li hastalarda bu oran %66 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Myasthenia gravis, repetitive activity of voluntary muscles increased by rest and by anticholinesterases, in whole or in part It is defined as an autoimmune neuromuscular disease characterized by abnormal muscle fatigue that resolves. extended thymectomy Better palliation and remission rates in the treatment of myasthenia gravis considered to contribute too much. Our study also examines the prognostic factors affecting the results of extended thymectomy. we aimed. Materials and Methods: Between February 2000 - November 2005 19 female, 18 male, who were referred to our clinic with the diagnosis of Myasthenia gravis by various neurology clinics and underwent extended thymectomy. A total of 37 patients were included in the study. The effectiveness of the operation; palliation speed: (Ph = A + B / total number of patients). palliation Changes in velocity were calculated with the χ2 test. p < 0.05 statistically The effects of age, gender, thymic pathology, time between myasthenia gravis diagnosis and operation on the effectiveness of the operation. compared in terms of Results: The mean age was 38.43 ± 14.97 years. with TMG mean age in patients was 46.35 ± 16.66 years, in patients with thymic hyperplasia 34.05 ± 13.60 years, 32.33 years in patients with involutional thymus tissue It was determined as ± 3.88 years. It was observed that the age of the cases with thymoma was significantly higher than the others (p< 0.02). Before the operation The mean time between 1 and 96 months was calculated as 13.94 ± 19.15 months. With a preoperative diagnosis of myasthenia gravis for more than one year 16 patients followed up due to myasthenia gravis in the last year The number of patients followed was 21. According to the modified osserman classification 5.4% (n=2) of the patients were stage 1, 35.1% (n=13) stage 2, 48.6% (n=18) stage 3, 10.8% (n=4) were identified as stage 4. Patients 3 months (n=37), 1. It was evaluated at the end of the second year (n=31) and the second year (n=20). Average follow-up period was 26.72 ± 16.88 months (3-58 months). Extended thymectomy While the palliation rate of the patients was 64.9% at the end of the 3rd month, at the end of the 1st year. It was seen that it increased to 71% and to 75% at the end of the second year. Thymomatous (TMG) and nonthymomatous myasthenia gravis (NTMG) patients when comparing rates; Palliation of patients with NTMG at the end of 2 years While the rate was 81%, this rate was 66% in patients with TMG.