Bölgemizde reaktif artritlerin Lyme hastalığı yönünden araştırılması
The Investigation of reactive arthritis cases in terms of Lyme disease in eastern Anatolia
- Tez No: 86757
- Danışmanlar: PROF. DR. METE BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VII-OZET BÖLGEMİZDE RE AKTİF ARTR İTLERİN LYME HASTALIĞI YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada; 1995-1997 yılları arasında, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polklinikleri'ne eklem şikayetleri ile başvuran ve ilgili polklinik uzmanlarınca Reaktif Artrit tanısı alan 200 kadın ve erkek hasta ve kontrol grubu olarak da herhangi bir rahatsızlığı olmayan 100 kişinin serumlarında B.burgdorferi'ye karşı antikor bulunup bulunmadığı ELİSA yöntemiyle araştırıldı. Deneyde immuno DOT Borrelia (Lyme) EIA kiti kullanıldı. Sonuçta 200 Reaktif Artrit'li hastanın 37'sinde (%18.5) ve 100 sağlam kişinin 1'inde (%1) B.burgdorferi antikorları saptandı. Bu 37 hastanın 23'ünde ECM benzeri lezyon hikayesi varken 14'ünden böyle bir anamnez alınmadı. Bulgular hastaların yaş ve cinsiyetlerine, kırsal yada kentsel yerleşim bölgelerinde oturma durumuna, oturdukları evin niteliğine, hayvanlarla temaslarının olup olmadığına ve mesleklerine göre değerlendirildi. Hastalığın insanlara geçişinde Ixodes türü sert kenelerin rol oynadığı ve yöremizde de bu kenelerin bazı cinslerine sıkça rastlandığı bilinmekte olup, bu durum yöre halkının yaşam koşulları ile birlikte gözönüne alındığında Lyme hastalığı'nın Erzurum ve çevresinde görülebileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda Reaktif Artrit'li kişilerde saptanan B.burgdorferi antikor pozitifliğinin, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek çıkması, bu düşünceleri doğrular mahiyettedir. 57
Özet (Çeviri)
VIM-SUMMARY THE INVESTIGATION OF REACTIVE ARTHRITIS CASES IN TERMS OF LYME DISEASE IN EASTERN ANATOLIA In this study, an antibody against B.burgdorferi was investigated with ELİSA whether it was present in sera of 200 patients (133 females, 67 males) who admitted to Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinics of Atatürk Universty Research Hospital and Social Security Hospital due to joints complaints and being diagnosed as reactive arthritis and is sera of 100 healty volunteersubjects, between 1995-1997 years. A commercialy available ElA kit ( Immuno Dot Borrelia(Lyme) )was used.At the and of the study, B.burgdorferi antibody was found in 37 of patient with reactive arthritis (18.5%) and in one of the control subjects (1%). Of the 37 patients with reactive arthritis, while a history of ECM-like (Erythema Chronicum Migrans-like) lesion was present in 23 cases, such as a history was not present in the remaining 14 cases. The findings were evaluated in terms of age, sex, living state in rural or urban areas, the quality of home, contact with animals and occupation. Lyme Disease may be seen in Erzurum and its surroindings since ticks of the Ixodes species (some species of these ticks are frequently seen in that region) seen to be importent in the transmission of disease to human beings and life conditions are poor in that region. The data of the present study, the high antibody positMy observed in patients with reactive arthritis when compared to the controls, confirme these thoughts. 58