Psoriazis ile takipli hastalarda ortakekstensor tendon ve aşil tendonlarının B –modultrasonografi ve sonoelastografi iledeğerlendirilmesi
Evaluation of real time sonoelastography and B-mod ultrasonography of the common extensor andachilles tendons in patients with psoriasis
- Tez No: 867620
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZHAN OKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, psoriazisli hastalarda subklinik tendinopatiyi saptamak adına aşil tendonlarının ve ortak ekstansor tendonların (OET) sonoelastografi ve B-mod USG ile değerlendirilebilirliğini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 31 psoriazis hastası ve 31 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Bunların 35'i kadın 27'si erkekti. Toplamda 124 aşil tendonu ve 124 OET değerlendirildi. Tüm hastalar ve sağlıklı gönüllüler, aynı ultrason cihazı ile ( Logiq S8, GE Healthcare) ve 9-12 MHz lineer transduser kullanılarak değerlendirildi. Tüm gruplarda aşil tendonları ve OET'ler, B-mod USG ile kalınlık ölçümlerine (cm) , shear wave elastografi (SWE) ile hız (m/sn) ve kPa ölçümlerine, strain elastografi ile strain oran hesaplamalarına tabii tutuldu. Sağlıklı gönüllüler ile psoriazisli hastalar arasındaki istatistiksel farkların saptanmasında Student's t- test ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Korelasyon analizlerinde Pearson ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı. Bulgular: Her iki grup arasında B-mod USG'de ölçülen kalınlık değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Ortalama SWE değerleri, sağ aşil tendonu için psoriazisli hastalarda 80,25±55,65 kPa ve 4,76±1,89 m/sn, sağlıklı gönüllülerde ise 37,12±46,15 kPa ve 3,06±1,64 m/sn olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the diagnostic performance of the real time sonoelastography and B-mod ultrasonography of the common extensor tendons ( CETs) and achilles tendons in detecting of subclinic tendinopathy in patients with psoriasis. Material and Methods: A total of 31 patients with psoriasis and 31 healthy volunteers were involved (35 F, 27M) . A total of 124 achilles tendons and 124 CETs were examined. The same ultrasonography device (Logiq S8, GE Healthcare) with a linear transducer (9 -12MHz) was used for the strain elastography, shear wave elastography (SWE) and B mod imaging of bilateral CETs and achilles tendons in all groups. Mean shear wave velocity (m/s) and stiffness (kPa) , strain ratio and thickness (cm) values was compared between the patients and healty volunteers using Student's t-test and Mann Whitney U test. Pearson test and Spearman test was used for correlation analysis. Results: The thickness values of CETs and achilles tendons did not show a statistically significant difference between the patients with psoriasis and the healthy volunteers (p> 0.05). Mean SWE values of right achilles tendon were measured as 80,25±55,65 kPa and 4,76±1,89 m/sn in patients with psoriasis and measured as 37,12±46,15 kPa and 3,06±1,64 m/sn in healty volunteers and the difference between them was found to be statistically significant (p< 0.05).