Yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarının finansman araçları ve kullanan işletmelerin incelenmesi
Investigation of financing tools of renewable energy resources invesments and businesses using them
- Tez No: 867641
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Maliye, Energy, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşen dünyada fosil veya mineral yakıt kaynaklı enerji kullanımı artmaktadır. Ülkelerin ekonomik kalkınmaları teknoloji ve enerji ile bağlantılıdır. Enerjiye olan talebi karşılamanın ve gelecek nesiller için kıt olan doğal kaynakları korumanın en iyi yolu yenilebilir enerji kaynaklarına odaklanmaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları (YEK)'nın kullanımını yaygınlaştırmak ve artırmak için farklı yenilenebilir enerji teknoloji projeleri birçok ülkede başlatılmıştır. Petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar, Sanayi Devrimi'nden bu yana öncelikle enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmış olup günümüzde hala kullanılmaktadır. Fosil yakıtların kullanımı küresel ısınmaya neden olmakla beraber doğaya verdiği zararla sera gazı emisyonlarının artmasına neden olmaktadır. Fosil yakıtlar kullanıldıkça sera gazı emisyonları artar ve dünyamızı olumsuz bir şekilde etkiler. Günümüzde enerji talebini karşılamak için tüm dünyada kullanılan fosil yakıtlar yerine temiz, çevre dostu, iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya neden olmayan yakıtların kullanımı eskiye göre artış göstermektedir. Yenilenebilir enerji yatırım finansmanında yeşil finansman araçları kullanılmaktadır. Fosil yakıtların atmosferde meydana getirdikleri çevreyi kirletici olumsuz etkileri sebebiyle yenilenebilir enerji kaynakları dünyada önemli hale gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları; hidrolik, dalga-gelgit, güneş, jeotermal, biyokütle vb. doğal ulaşılabilir kaynaklardır. İklim değişikliği ve çevresel sorunlara yol açan sera gazı emisyonunu artıran doğal kaynak kullanımı yerine artık işletmeler yenilenebilir enerji kaynakları kullanmaya başlamışlardır. Bu tez çalışmasının amacı, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan işletmelerde yeşil finans ve sürdürülebilir çevre ilişkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the use of energy from fossil or mineral fuels is increasing. The economic development of countries is connected with technology and energy. The best way to meet the energy demand and protect our scarce natural resources for future generations is to focus on our renewable energy sources. İncreasing the use of renewable energy sources (RES), different renewable energy technology projects have been launched in many countries. Fossil fuels like this petroleum, coal, and natural gas have been used primarily to meet energy needs since the Industrial Revolution, and these gases are still used today. Although the use of fossil fuels causes global warming, it reasons an increase in greenhouse gas emissions with the damage it causes to nature. As fossil fuels are used, greenhouse gas emissions increase and negatively affect our world. Today, instead of fossil fuels used all over the world to meet energy demand, clean, environmentally friendly fuels that do not cause global warming and climate change are increasing compared to the past. Green financing tools are used to finance renewable energy investments. Renewable energy sources have become important in the world due to the negative environmental polluting effects of fossil fuels in the atmosphere. Renewable energy sources are hydraulic, wave-tidal, solar, geothermal, biomass etc. They are naturally accessible resources. Instead of using natural resources, which increases greenhouse gas emissions that cause climate change and environmental problems, businesses have now started to use renewable energy sources. The aim of this thesis is to examine the relationship between green finance and sustainable environment in businesses using renewable energy resources.