اثرات کوانتومی در گرانش شامه ای
Brane Kütle Çekiminde Kuantum Etkileri
- Tez No: 867642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SHAHRAM JALALZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Farsça
- Üniversite: Shahid Beheshti University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde öncelikle Brane Evren Modellerinden söz edip, ardından bu modellerin gömülü geometri2 formatındaki matematiksel ve geometrik kavramlarını sunacağız. Sonraki bölümde ise, 4 boyutlu braneler üzerinde endüklenmiş jeodezik sapma denklemleri kullanılarak Bohr-Sommerfeld3 Kuantizasyon Kuralını, Randall-Sundrum4 brane evren modelin'de elde ederiz ve zaman - uzay geometrisini kullanarak kuantum etkilerini çıkarabileceğimizi ve bu bakışın kütle çekiminin diğer güçlerle birleşmesi için bir yöntem olarak kullanılabilmesini gösteririz.Ardından, uzay-zamanın farklı noktalarında durgun kütle değişimi, genelleştirilmiş Mach ilkesi olarak, brane pertürbasyonu ve ayrık ölçekli kozmolojik dönüşümler kavramlarını kullanarak, evrenin farklı ölçekleri için bir kuantizasyon ilişkisi elde ederiz. Bu ilişkiyi kullanarak, güneş sistemindeki gezegenlerin ve uyduların yörüngelerini ve ayrıca güneş dışı gezegen sistemleri gezegenlerin yörüngelerini tahmin ediyoruz ve bu sonuçların gözlemsel verilerle çok iyi bir uyum içinde olduğunu ve evrenin büyük ölçeğindeki bir tür kuantum davranışının olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis after a review of the brane world models, we introduce geometrical concepts of these models in the context of the embedding geometry. Next, by using the induced geodesic equations on the 4D brane, we obtain the Bohr-Sommerfeld quantization rule in the Randall-Sundrum model as a result of consistency between the geodesic and geodesic deviation equations. This indicates that the path of test particle is made up of integral multiples of a fundamental Compton-type unit of length h/mc. In the last chapter we obtain a generalized Mach's principle as a consequence of the motion of test particles in the direction of extra dimension. Then, we obtain a quantization rule for different scales of the universe. Finally, as an application of the obtained rule, we focus on the planetary systems like ours and some other Extra-Solar systems. We obtain the orbit of the planets in these systems. We show that there is a good agreement between the observational data and our results.