Online gayrimenkul satışında müşteri deneyimi: Pazaryeri incelemesi
  1. Tez No: 867648
  2. Yazar: MÜCAHİT MUSTAFA HAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küresel rekabetin günümüzde giderek artan bir hale dönüĢmesi sadece üretim iĢletmelerini değil hizmet iĢletmelerini de etkilemektedir. Hizmet sektörü içerisinde yer alan ve son zamanlarda önemli geliĢmeler gösteren örneklerinden birisi olan gayrimenkul pazarlaması bilhassa internetin iĢletmecilik faaliyetleri arasında kendisine daha fazla yer bulmaya baĢlamasının ardından önemli bir değiĢim göstermeye baĢlamıĢtır. Bu çalıĢmada online gayrimenkul satıĢında müĢteri deneyimi, pazaryeri incelemesi konusu ele alınmıĢtır. AraĢtırma nicel araĢtırma yöntemlerinden tarama modelinde oluĢturulmuĢtur. AraĢtırmanın evrenini Ġstanbul ilinde yaĢayan ve gayrimenkul pazaryerlerini kullanmıĢ 18 yaĢ üstü bireyler, örneklemiyse evrende yer alan ve araĢtırmaya katılmaya gönüllü bireyler oluĢturmuĢtur. Örneklem yöntemi olarak basit tesadüfi örnekleme metodu kullanılmıĢtır. AraĢtırmaya toplam 411 kiĢi katılmıĢ, verilerin analizi SPSS 29 ve AMOS 29 programı aracılığıyla yapılmıĢtır. AraĢtırma sonucunda gayrimenkul pazaryerlerini kullanmıĢ müĢteri deneyimlerinin cinsiyete göre sitenin kullanım kolaylığı, gizlilik ve güvenilirlik alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmediği görülmüĢtür. YaĢa göre ise gizlilik alt boyunda 18-25 yaĢ grubundakilerin gizlilik konusunda daha yüksek ortalamaya sahip oldukları bulunmuĢtur. Mesleğe göre ise güvenilirlik alt boyutunda kamu kurum çalıĢanı ile serbest meslek arasında serbest meslek lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiĢtir. Eğitim duruma göre ise üniversite mezunlarının sitenin kullanım kolaylığı ile ilgili ortalamalarının yüksek olduğu görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
The fact that the global competition has become increasingly increasingly affects not only production enterprises but also service enterprises. Real estate marketing, which is one of the examples in the service sector and which has shown significant developments recently, has started to show a significant change, especially after the internet started to find more place among business activities. In this study, customer experience and marketplace review in online real estate sales are discussed. The research was created in the screening model, which is one of the quantitative research methods. The population of the research consisted of individuals over the age of 18 who lived in Istanbul and used real estate marketplaces, and the sample consisted of individuals who were in the universe and volunteered to participate in the research. Simple random sampling method was used as the sampling method. A total of 411 people participated in the research, and the data were analyzed using SPSS 29 and AMOS 29 programs. As a result of the research, it was seen that there was no significant difference in the sub-dimensions of ease of use, privacy and reliability of the site, according to gender, of customer experiences who used real estate marketplaces. According to age, it was found that those in the 18-25 age group have a higher average in privacy in the lower height of privacy. According to the profession, it has been determined that there is a significant difference in favor of self-employment between public institution employees and self-employed in the reliability sub-dimension. According to the education level, it was seen that the average of the university graduates regarding the ease of use of the site was high.