Felsefi danışmanılık ve modern dönemlerde kaygı
Philosophical counselling and anxiety in modern times
- Tez No: 867647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGEN ÖZÜAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefi Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması,“kaygı çağı”olarak nitelendirebileceğimiz bir dönem olan günümüzde, kaygı fenomenine felsefi bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. Tez çalışması, sadece felsefi içgörülerle sınırlı kalmayıp, kaygının biyokimyasal (insan bedeni), tarihsel ve sosyal koşullar altındaki neden ve etkilerini de kısaca göz önünde bulundurur. Metinde, felsefe tarihi boyunca kaygı duygusunu doğrudan ya da dolaylı ve farklı biçimlerde ele alan çeşitli filozofların görüşlerine yer verilmiştir. Ayrıca, bu çok yönlü inceleme çerçevesinde, bireylerin kendilerini ve yaşadıkları dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak değerli bir araç olarak öne çıkan felsefi danışmanlık disiplinin kaygıya yönelik derinlemesine bir anlayış ve pratik çözümler sunma konusunda nasıl bir rehberlik ve destek sağlayabileceği, felsefenin hayatımızı nasıl yönlendirebileceğinin gösterilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the phenomenon of anxiety from a philosophical perspective, reflecting on the current era often described as the“age of anxiety.”The study extends beyond mere philosophical insights, incorporating the biochemical (related to the human body), historical, and social influences that underpin the causes and effects of anxiety. The text examines the perspectives of various philosophers who have addressed the feeling of anxiety, whether directly, indirectly, or in diverse forms throughout the history of philosophy. Additionally, within the context of this multifaceted investigation, the discipline of philosophical counseling is highlighted as a valuable tool that can help individuals better understand themselves and the world they inhabit. This thesis aims to demonstrate how philosophical counseling can provide in-depth understanding and practical solutions for managing anxiety, and illustrate how philosophy can effectively guide our lives.