Türkiye'de sanayi üretim endeksinin durağanlık özellikleri üzerine bir değerlendirme (1986-2023)
An evaluation on the stationation characteristics of the industrial production index in Turkey (1986-2023)
  1. Tez No: 867662
  2. Yazar: MURAT TEYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEKİP YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için sanayileşmenin temel bir önemde olduğu fikri kalkınma iktisatçıları arasında yaygın olarak kabul gören bir olgu konumunda bulunmaktadır. Söz konusu bu olgunun arkasında ise günümüzde gelişmiş ülke olarak kabul edilen ülkelerin, kalkınma süreçlerini sanayileşme yoluyla başlatmaları ve gerçekleştirmiş olmaları bulunmaktadır. Bu kapsamda, genel olarak sanayi sektörü özel olarak ise imalat sanayi sektörünün ekonomik büyümenin itici gücü olarak kabul edildiği ve gelişmekte olan ülkelerin kişi başına düşen gelir açısından gelişmiş ülkelere yakınsamak amacıyla sanayi sektörüne özel bir önem vererek sanayileşmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu kapsamda tezde, sanayi sektörü için önemli bir gösterge olarak kabul edilen sanayi üretim endeksinin,1986:1-2023:8 döneminde durağanlık özelliklerinin ekonometrik olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Makroekonomik zaman serilerinin durağanlık özelliklerinin bilinmesinin hem teorik hem de ekonomi politikasına yönelik çıkarımlar yapabilmek için oldukça önemli olduğu değerlendirilmektedir. Türkiye'de sanayi üretim endeksinin durağanlık özelliklerini incelemek amacıyla yapılan birim kök test sonuçları inceleme döneminde incelene serinin durağan olmadığını göstermektedir. Birim kök test sonuçları neticesinde ulaşılan tüm bu sonuçlar, sanayi üretim endeksi serinin üzerine gelen küresel/yerel ölçekte şokların etkisinin kalıcı olacağı şeklinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The idea that industrialization is of fundamental importance to achieve sustainable economic growth is a widely accepted fact among development economists. The reason behind this phenomenon is that the countries that are considered developed countries today started and realized their development processes through industrialization. In this context, it is seen that the industrial sector in general and the manufacturing industry sector in particular are accepted as the driving force of economic growth and that developing countries are trying to industrialize by giving special importance to the industrial sector in order to converge with developed countries in terms of per capita income. In this context, the thesis aims to econometrically examine the stationarity properties of the industrial production index, which is considered an important indicator for the industrial sector, in the period 1986:1-2023:8. It is considered that knowing the stationarity properties of macroeconomic time series is very important in order to make inferences regarding both theoretical and economic policy. The results of the unit root test conducted to examine the stationarity properties of the industrial production index in Turkey show that the series examined is not stationary during the examination period. All these results obtained as a result of the unit root test results are evaluated as the impact of global/local shocks on the industrial production index series will be permanent.