The challenges to build social cohesion in conflict-laden areas: A'zaz case in the northwest of Syria (2016-2022)
- Tez No: 867661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kuzeybatı Suriye'de Sosyal Uyumun Değerlendirilmesi: Yerel Algıların ve Zorlukların Derinlemesine İncelenmesi Bu tezin temel odak noktası, kuzeybatı Suriye'de sosyal uyumu güçlendirmenin fizibilitesini eleştirel bir şekilde değerlendirmektir. Bu keşif, bölgede aktif olarak faaliyet gösteren yerel otoritelerin, bölge sakinlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) incelikli bakış açılarına dayanmaktadır. Bu dinamiği kapsamlı bir şekilde anlamak için, 25 Önemli Bilgilendirici Görüşmenin (KII) gerçekleştirilmesi, daha geniş topluluk tabanını temsil eden toplam 30 katılımcıyla üç odak grup görüşmesinin düzenlenmesi ve 516 katılımcıdan görüş toplayan bir kamu anketinin başlatılması dahil olmak üzere yapılandırılmış bir yaklaşım kullanıldı. Araştırma, çeşitli topluluk sektörlerinde post-veri toplamayı takip ederek, bulguları titizlikle analiz etmek ve böylece belirtilen hipotezleri incelemek için gelişmiş Excel metodolojilerini kullandı. Analitik yolculuk, sosyal uyumun sağlanmasını engelleyen sayısız zorluğu ve engeli gün yüzüne çıkardı. Anket bir zorunluluğun altını çizdi: Tüm bölgesel aktörler arasında kapasite geliştirme ihtiyacı. Ayrıca, başta ekonomi ve güvenlik sektörleri olmak üzere acil müdahale ve revizyon gerektiren bazı kritik alanlara da vurgu yapıldı.
Özet (Çeviri)
Assessing Social Cohesion in Northwest Syria: An In-depth Examination of Local Perceptions and Challenges The primary focus of this dissertation is to critically evaluate the feasibility of fostering social cohesion in northwest Syria. This exploration hinges on the nuanced perspectives of local authorities, residents, and civil society organizations (CSOs) actively operating within the region. To comprehensively understand this dynamic, a structured approach was employed, including conducting 25 Key Informant Interviews (KII), organizing three focus group discussions with a total of 30 participants representing the broader community base, and launching a public survey that garnered insights from 516 respondents across diverse community sectors following up with the Post-data collection, the research utilized advanced Excel methodologies to rigorously analyze the findings, thereby probing the stated hypotheses. The analytical journey unearthed a myriad of challenges and roadblocks impeding the attainment of social cohesion. The survey underscored an imperative: the need for capacity-building across all regional actors. It also highlighted certain critical areas requiring immediate intervention and overhaul, notably the economic and security sectors.