Genç kalecilerde life kinetik antrenmanlarının reaksiyon zamanı ve dikkat düzeyine etkisi
Effect of life kinetic trainings on reaction time and attention level in young goalkeepers
  1. Tez No: 867663
  2. Yazar: HAMDİ BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genç kalecilerde life kinetik antrenmanlarının reaksiyon zamanı ve dikkat düzeyine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ordu ilinde aktif olarak futbol oynayan 14-17 yaş aralığındaki 22 amatör kaleci ile gerçekleştirilmiştir. Vücut ağırlığı ölçümleri biyoimpedans vücut analiz cihazı ile boy uzunluğu ölçümleri ise stadiometre kullanılarak ölçülmüştür. İşitsel ve görsel reaksiyon zamanı testleri Moart reaksiyon zamanı ölçüm cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Dikkat testi ölçümleri için ise d2 dikkat testi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk Testi ile incelenmiştir. Uygulanan antrenmanların reaksiyon süresi ve dikkat düzeyi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla karışık ölçümler için iki yönlü ANOVA (Mixed ANOVA) testi kullanılmıştır. Anlamlılık değeri p0.05). Dominant ve non-dominant el işitsel reaksiyon sonuçlarında, grup ve zaman ana etkilerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of life kinetic training on reaction time and attention levels in young goalkeepers. Material and Method: The study was conducted with 22 amateur goalkeepers aged 14-17 actively playing football in the Ordu province. Body weight measurements were taken using a bioimpedance body analysis device, and height measurements were conducted using a stadiometer. Auditory and visual reaction time tests were performed using the Moart reaction time measurement device. For attention tests, the d2 attention test was applied. The statistical analysis of the data obtained in the study was conducted using the SPSS 21.0 statistical package program. The normal distribution of the data was examined using the Shapiro-Wilk Test. To investigate the impact of applied training on reaction time and attention level, a two-way ANOVA (Mixed ANOVA) test was used for mixed measurements. A significance level of p0.05). In dominant and non-dominant auditory reaction results, no significant difference was found based on group and time main effects (p>0.05).