Hadislerde bağımlılıkla mücadele yöntemleri
Methods of fighting addiction in hadiths
  1. Tez No: 867666
  2. Yazar: İBRAHİM MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hz. Peygamber'in bağımlı kimselere karşı uyguladığı yöntemleri ele alınan bu çalışmada bağımlılık nedir? Bağımlılık türleri nelerdir? Hadislerde hangi tür bağımlılıklara değinilmiştir? Hz. Peygamber'in bağımlılıkla mücadelede uyguladığı metodlar nelerdir? Bu metodların günümüz bağımlılıkla mücadele çalışmalarıyla benzerlikleri var mıdır? Gibi sorulara cevap aranmıştır. Bu çerçevede bağımlılığın tanımı, çeşitleri, tarihçesi, hadislerde zikredilen bağımlılık türleri ve Hz. Peygamber'in bağımlılara yaklaşımı üzerinde durulmuş ve modern tedavi yöntemleri kapsamında uygulanan metodlarla on dört asır öncesinde Hz. Peygamber'in uygulamaları arasındaki ilişkinin izi sürülmüştür. Bu bağlamda sahih hadis kaynaklarına, şerhlere, günümüz psikoloji ve tıbbi tedavi eserlerine, dergi ve makalelere başvurulmuş, hadislerin tarihi süreç içerisinde hadis yorumcuları tarafından nasıl anlaşıldığı ve günümüz bilgi birikimi ile nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods employed by Prophet Muhammad in dealing with dependent individuals are examined, addressing questions such as: What is addiction? What are the types of addiction? Which types of addiction are mentioned in the hadiths? What methods did Prophet Muhammad employ in combating addiction? Are there similarities between these methods and contemporary efforts to combat addiction? Within this framework, the definition, types, and historical context of addiction are discussed, along with the types of addiction mentioned in the hadiths and Prophet Muhammad's approach to individuals struggling with addiction. The study also explores the connections between the methods applied by Prophet Muhammad over fourteen centuries ago and modern treatment approaches. To achieve this, authentic hadith sources, commentaries, contemporary psychology and medical treatment literature, journals, and articles were consulted. The study delves into how the hadiths have been interpreted by scholars throughout history and how they should be understood in light of contemporary knowledge.