The politics of the uncanny in Cormac Mccarthy's selected novels the Road and Blood Meridian
Cormac Mccarthy'nin seçilmiş romanları Yol ve Kan Meridian'da eşinsizlik politikası
  1. Tez No: 867694
  2. Yazar: DALAF HASAN ALLAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tekinsiz kavramını tanımlamak kolay değildir, bu da birçok tartışmayı beraberinde getirebileceği gibi farklı yorumlara da yol açabilir. Bu nedenle, bu tezin amacı, Freudyen tanımla ilişkili olarak tekinsiz algısının zaman içinde nasıl geliştiğini araştırmaktır. Bu nedenle çalışma, Birinci Bölüm'de Ernst Jentsch'ten günümüze terimin çeşitli yorumlarına genel bir bakış sunmaktadır. Bu tezin analiz bölümlerinde, Cormac McCarthy'nin Yol (2006) ve Kan Meridyeni (1985) romanlarında tekinsiz kavramını incelemeyi amaçlıyoruz çünkü bu iki roman, tekinsizliğin bu tür kıyamet sonrası dünyalardaki yönlerini tasvir eden tipik örnekler olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, bu edebi analizin temel amacı, McCarthy'nin yukarıda bahsi geçen romanlarında tekinsizliğin ayırt edici özelliklerinin tasvirini keşfetmektir. Bu amaçla, bu romanların analizi, ürkütücü, ürpertici ve tuhafın farklı niteliklerinin çürüyen bir dünya karşısında tekinsizin varoluşsal sorununa katkıda bulunduğu kahramanların çevrelerinin tedirgin edici doğasında gezinme girişimlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is not easy to define the concept of the uncanny which can not only raise many discussions but also lead to diverse interpretations. Thus, the purpose of this thesis is to investigate how the perception of the uncanny has developed throughout time in relation to the Freudian description. The study, therefore, provides an overview of several interpretations of the term from Ernst Jentsch to the present day in Chapter One. In the analysis chapters of this thesis, it is aimed to investigate the concept of the uncanny in Cormac McCarthy's novels The Road (2006) and Blood Meridian (1985). These two novels are considered to be typical examples that portray the aspects of the uncanny in such post-apocalyptic worlds. Hence, the primary objective of this literary analysis is to explore the portrayal of the distinctive attributes of the uncanny in the above-mentioned novels of McCarthy. To this end, the analysis of these novels focuses on the protagonists' attempts to navigate the unsettling nature of their surroundings in which distinct qualities of eerie, creepy, and weird contribute to the existential problem of the uncanny in the face of a decaying world.