Seçmen maliyetleri ve Türkiye: Bir ölçek geliştirme ve saha araştırması Erzurum ili örneği
Audience costs and Turkey: A scale development and experimental research the example of Erzurum province
- Tez No: 867696
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ NİŞANCI, PROF. DR. ÖMER ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Seçmen maliyetleri, devletlerin belli bir uluslararası kriz durumu ile karşı karşıya kalmaları halinde, liderin atacağı adımların seçmenlerde bir karşılığı olduğu varsayımına dayanır ve seçmenler liderin almış olduğu kararlar doğrultusunda lideri cezalandır veya ödüllendirebilir. Çalışmada amaç seçmen maliyetlerinin Türkiye'de ne ölçüde etkili olduğunu belirlemektir. Amaca ulaşmak için yöntem olarak saha araştırması yöntemi ve veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için ölçek geliştirilmesi hedeflenmiştir. Ölçeğin yapı geçerliliğini sağlamak adına açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Mann Withey U, T Testi, Kruskal Wallis Testi, Anova ve Homojenlik testleri gerçekleştirilmiştir. Betimleyici istatistiki analiz sonuçlarına göre, katılımcılar, ülke prestijine önem verdiklerini; liderin ülke prestijine zarar vermemesi gerektiğini düşündüğünü; güvenilir ve saygın bir lider beklentisi içerinde olduğunu ve uluslararası krizlerde geri adım atan liderin cezalandırılması gerektiğini ifade etmiştir. Katılımcıların verdiği yanıtlar, seçmen maliyetleri mekanizmasının ele alınan örneklem bağlamında geçerli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Audience costs are based on the assumption that if states are faced with a certain international crisis situation, the steps taken by the leader have a response in the voters, and the voters can punish or reward the leader in line with the decisions taken by the leader. The aim of the study is to determine whether audience costs exist in Turkey. In order to achieve the aim, the field research method was used as a method and the survey was used as a data collection tool. In order to achieve this aim, it was aimed to develop a scale. In order to ensure the construct validity of the scale, exploratory and confirmatory factor analyzes were performed. Mann Whitney U, T Test, Kruskal Wallis Test, Anova and Homogeneity tests were performed. According to the analysis results, participants stated that they attach importance to the prestige of the country; thinks that the leader should not harm the prestige of the country; they expected a reliable and respected leader and that leaders who step back should be punished in international crises. The answers given by the participants reveal that the audience costs mechanism is valid in the context of the sample considered.