Monguş Kenin Lopsan'ın Çitken Urug adlı eseri üzerine dil incelemesi (Giriş-metin-dizin)
Linguistic analysis on Mongush Kennin Lopsan's work titled Chitken Urug
  1. Tez No: 867697
  2. Yazar: TAYFUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 694
Özet
Bu çalışmada Tuva Türklerinin en önemli araştırmacılarından ve edebiyatçılarından biri olan Monguş Kenin-Lopsan'ın Çitken Urug ''Yitik Kız'' adlı romanından hareketle, Tuva Türkçesinin ses ve şekil bilgisi özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma; Giriş, İnceleme, Sonuç ve Sözlük bölümlerinden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde tezin kapsamı, amacı, yöntemi, yöntemin uygulanışı hakkında bilgiler verilmiş; Tuva Türkleri tarih, din, kültür ve dil cephesiyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Monguş Kenin-Lopsan'ın hayat ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, Çitken Urug romanının özellikleri ele alınmış, romanın şahıslar kadrosu ve olay örgüsü incelenmiştir. Eseerin dil özellikleri Ses Bilgisi ve Şekil Bilgisi bölümlerinde ele alınmış ve ayrı ayrı bölümler altında değerlendirilmiştir. Bu bölümlerde eserden tespit ettiğimiz örneklerden hareketle Tuva Türkçesinin karakteristik ses ve şekil özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmamızda Tuvaca grameri bakımından tespitlediğimiz veriler işlenmiş, Monguş Kenin-Lopsan'ın dil tanıklığı ve Tuva geleneksel kültürünün esere nasıl yansıdığı ifade edilmiştir. Türkiye Türkçesine aktardığımız Çitken Urug“Yitik Kız”romanının metni ve bu romandan hareketle hazırladığımız metin sözlüğü çalışmamıza dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phonological and morphological features of Tuva Turkish have been analysed based on the novel Çitken Urug“Yitik Girl”by Monguş Kenin-Lopsan, one of the most important researchers and literary figures of Tuva Turks. This study consists of Introduction, Analysis, Conclusion and Glossary sections. In the introduction section, information about the purpose, scope, method and application of the method is given and Tuva Turks are introduced in terms of history, religion, culture and language. The life and works of Mongush Kenin-Lopsan are given, the features of the novel Chitken Urug are discussed, the cast of characters and the plot of the novel are analysed. The linguistic features of the work are discussed in Phonetics and Morphology sections and evaluated under separate sections. In these sections, we tried to reveal the characteristic sound and morphological features of Tuva Turkish based on the examples we have identified from the work. In the conclusion section, the data we have determined in terms of Tuvan grammar in our study are processed, the language testimony of Mongush Kenin-Lopsan and how Tuva traditional culture is reflected in the work are expressed. The text of the novel Çitken Urug“Yitik Kız”, which we have translated into Turkey Turkish, and the text dictionary we have prepared based on this novel are included in our study.