Okul yöneticilerinin farklılıklar yönetimine yönelik görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmesi
Evaluating school administrators views on diversity management according to various variables
  1. Tez No: 867723
  2. Yazar: BETÜL ELSALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk ve ortaokul yöneticilerinin farklılıklar yönetimine yönelik görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Betimsel nitelikte olan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, Şanlıurfa ilinde resmi ve özel okullarda 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında görev yapan toplam 351 okul yöneticisi üzerinde yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Okul Yöneticilerinin Farklılıkların Yönetimi Anketi (OYFYA) ile toplanmış ve betimsel istatistik teknikleri ile analiz edilmiştir. Analizlerden ulaşılan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Araştırmaya katılan ilk ve ortaokul yöneticilerinin yaklaşık yarısı, farklılıkların yönetimi konusunda yeterli bilgiye sahipken; bunların büyük çoğunluğu, okuldaki farklılıkların yönetimi konusunda olumlu algıya sahiptirler. Araştırmada bu durum, 21. yüzyıl değeri olarak kabul edilen farklılıkların yönetiminin okullara yansıması için önemli bir avantaj olduğu değerlendirilmiştir. Demografik perspektiften yöneticilerdeki bu olumlu algı; erkeklerde, kadınlara oranla ve sınıf öğretmeni kökenli yöneticilerde, diğerlerine oranla daha yüksektir. Araştırmaya katılan ilk ve ortaokul yöneticileri, okuldaki farklılıkların iyi yönetildiğinde, sırayla; kültürel gelişme, insan hakları, adalet, demokratik gelişme, sosyal gelişme, kaynaşma ve uyum ile ekonomik gelişmeye katkı sağlayacağı görüşündedirler. Araştırmada bu durum, demokratik bir okul iklimi oluşturulması bakımından önemli bir kazanım olarak değerlendirilmiştir. Demografik açıdan, okuldaki farklılıkların iyi yönetildiğinde sağlayacağı yararlar konusunda, okul V müdürleri, müdür yardımcılarına göre; erkek yöneticiler, kadınlara göre; lisans mezunu yöneticiler, lisansüstü mezunlara göre; ortaokul yöneticileri ise ilkokul yöneticilerine göre daha iyimserdirler. Araştırmada yöneticiler, farklılıkların yönetimi sürecini kolaylaştıran değişkenleri; öğretmenler, öğrenciler, sosyal çevre ve resmi prosedür şeklinde sıralamışlardır. Yöneticiler, bu konuda ulusal ve yerel medyadan ise bekledikleri desteği görememektedirler. Araştırmada bu durum, yöneticilerin, farklılıkların yönetimi sürecinde resmi prosedürden nispeten daha az destek gördükleri ve bunun da, ilgili mevzuattan ziyade yöneticilerin inisiyatif almamalarıyla ilgili olduğu değerlendirilmiştir. Demografik perspektiften; okul müdürleri, müdür yardımcılarına göre; sınıf öğretmenliği branştaki yöneticiler ise, sayısal branştakilere göre farklılıkların yönetilmesinde resmi prosedürü daha fazla sorun olarak görmektedirler. Son olarak araştırmada, yöneticilerin çoğunun farklılıkların yönetimi konusunda eğitim almadıkları, ancak konuyla ilgili kısmen eğitim ihtiyacı içerisinde oldukları belirlenmiştir. Araştırmada bu durumun yöneticilerin konuyla ilgili farkındalıklarına bağlı olduğu değerlendirilmiştir. Demografik perspektiften, sayısal branşlardaki yöneticilerin, farklılıkların yönetimi konusunda, sözel branştakilere göre daha fazla eğitime ihtiyaç duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the opinions of primary and secondary school administrators on diversity management according to various variables. A screening model was used in this descriptive study. The research was conducted on a total of 351 school administrators serving in official and private schools in Şanlıurfa province in 2019-2020. The data were collected by the School Administrators' Diversity Management Questionnaire (OYFYA) developed by the researcher and analyzed with descriptive statistical techniques. The results from the analyses are summarized below. About half of the primary and secondary school administrators who participated in the study had sufficient knowledge on the diversity management, while the vast majority of them had a positive perception of the diversity management in the school. In the research, it was evaluated that this situation is an important advantage for the reflection of the diversity management, which is accepted as 21st century value, on schools. This positive perception of managers from a demographic perspective is; it is higher in men than women and in principals with a primary school teacher background than others. Primary and secondary school administrators participating in the study, when the differences in the school are managed well, in turn; they are of the opinion that cultural development, human rights, justice, democratic development, social development, cohesion, and harmony will contribute to economic development. In the research, this situation has been evaluated as an important achievement in terms of creating a democratic school climate. In terms of demographics, school principals, VII deputy principals, on the benefits of good management of differences in school; male managers, according to women; undergraduate managers, according to graduate graduates; middle school administrators are more optimistic than primary school administrators. In the research, managers who have listed variables that facilitate the diversity management process are teachers, students, social environment, and official procedures. Managers do not get the support they expect from national and local media on this issue. In the study, it was evaluated that managers received relatively less support from the formal procedure in the diversity management process, and this was related to the managers' lack of initiative rather than the relevant legislation. From a demographic perspective according to school principals, vice principals, on the other hand, administrators in the primary school teaching branch see the formal procedure as more of a problem in managing differences than in the numerical branch. Finally, in the study, it was determined that most of the managers did not receive training on diversity management, but they partially needed training on the subject. In the study, it was evaluated that this situation depends on the awareness of the managers on the subject. From the demographic perspective, it has been determined that managers in digital branches need more training in diversity management than those in the verbal branches.