2-6 yaş arası çocukların ebeveynlerinin beslenme bilgi düzeylerinin çocuklarda yeme davranışı üzerine etkisi
The effect of nutritional knowledge levels of parents of children aged 2-6 on eating behaviour in children
  1. Tez No: 867724
  2. Yazar: GAMZE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 2-6 yaş arası çocukları olan ebeveynlerin beslenme bilgi düzeyi ile çocuklardaki yeme davranışı arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda 2-6 yaş arasında çocuğu olan 90 ebeveyne (%85,6 kadın, %14,4 erkek) anket uygulanmıştır. Bu anket demografik bilgiler, yetişkinler için beslenme bilgi düzeyi ölçeği, çocuklarda yeme davranışı değerlendirme ölçeği, besin tüketim sıklığı ve çocuğun 24 saatlik besin tüketim kaydını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to explain the relationship between eating behaviors in children in line with the nutritional knowledge level of parents with children aged between 2 and 6 years. The related survey is applied to 90 parents (85.6% female, 14.4% male) having children aged between 2 and 6. This related survey includes the parameters called demographic information, nutrition knowledge level scale for adults, the children's eating behaviour inventory, the frequency, and the record of food consumption of a child for 24 hours.