Mardin il merkezinde türbe mimarisi
Tomb architecture in Mardin city center
- Tez No: 867733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
İnsanoğlu, yüzyıllardır kaybettiği kişileri defnetmek için farklı yollara başvurmuştur. Başlangıçta bedenin basit bir şekilde üzerinin kapatılması olarak başlayan mezarlar zaman içinde yerini türbe mimarisine ve anıtsal bir görüntüye bırakmıştır. Türbe mimarisi incelendiğinde; döneme, uygarlığa ve coğrafi koşullara göre çeşitlendiği ve yenilikler uygulandığı görülmektedir. Mardin, coğrafi konumunun avantajlarından dolayı Bizans, Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı Devleti gibi bir çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış çok özel bir şehirdir. Birçok kültürü bünyesinde barındıran bölgede medeniyetlerin, farklılıklarına rağmen saygı çerçevesinde bir arada yaşamış olduğu görülmektedir. Bu saygı ortamı kültürel varlıklara da yansımış ve geniş bir yelpaze oluşmuştur. Kilise, cami, medrese, han, hamam ve türbe gibi farklı mimari yapılar şehrin siluetini oluşturmaktadır. Mimari dışında el sanatları ve zanaat konusunda da gelişmiş bir şehirdir. Mardin mimarisinin önemli bir bölümünü içeren, il merkezinde inşa edilen 11 türbe, tez konumuzu oluşturmaktadır. Kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiler ışığında günümüze ulaşamamış herhangi bir türbe bulunmamaktadır. Günümüzde bulunan“Şeyh Kasım Halveti Türbe- Mescidi, Cihangir Bey Türbesi, Şeyh Salih Türbesi, Şeyh İmameddin Türbesi, Hamza-i Kebir Türbesi, Şeyh Hamit Türbeleri ve Hamza-i Sagir Türbesi, Sitti Radviye (Hatuniye) Medresesi, Zinciriye (İsa Bey) Türbesi, Kasımiye Medresesi ve Şeyh Muhammed Zırrar Camisi”hakkında kaynak, bilgi ve belge taraması yapılmıştır. Listesini çıkardığımız türbeler“bağımsız ve bir yapı bünyesinde yer alan yapılar”olarak iki grupta işlenecektir. Yapılar yerinde incelenerek fotoğraf ve plan ölçüleri alınmış; tarihi, planı, mimari özellikleri, malzeme-teknik ve süsleme açısından katalog oluşturulmuştur. Tezimizin hem Türk-İslam mimarisi içerisinde hem de türbe mimarisi içerisinde önemi vurgulanmıştır. Bilim Kodu : 116408 Anahtar Kelimeler :Mardin, mimari, türbe, medrese, Mardin Artukluları, Akkoyunlu Devleti Sayfa Adedi : 281 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Muhammet GÖRÜR
Özet (Çeviri)
For centuries, mankind has resorted to different ways to bury the people they have lost. Graves, which initially started as a simple covering of the body, have been replaced by tomb architecture and a monumental image over time. When the tomb architecture is examined; it is seen that it has diversified and innovations have been applied according to the period, civilization and geographical conditions. Mardin is a very special city that has hosted many important civilizations such as Byzantine, Artuqid, Akkoyunlu and Ottoman Empire due to the advantages of its geographical location. It is seen that civilizations in the region, which embodies many cultures, have lived together within the framework of respect despite their differences. This atmosphere of respect is also reflected in cultural assets and a wide range has been formed. Different architectural structures such as churches, mosques, madrasahs, inns, baths and tombs form the silhouette of the city. Apart from architecture, Mardin is also a developed city in terms of handicrafts and crafts.The 11 tombs built in the city center, which constitute an important part of Mardin's architecture, constitute the subject of our thesis. In the light of the information we obtained from the sources, there are no tombs that have not survived to the present day. Sources, information and documents about“Sheikh Kasım Halveti Tomb-Mesjid, Cihangir Bey Tomb, Sheikh Salih Tomb, Sheikh İmameddin Tomb, Hamza-i Kebir Tomb, Sheikh Hamit Tombs and Hamza-i Sagir Tomb, Sitti Radviye (Hatuniye) Madrasah, Zinciriye (İsa Bey) Tomb, Kasımiye Madrasah and Sheikh Muhammed Zırrar Mosque”were scanned. The tombs we have listed will be processed in two groups as“independent structures and structures within a building”. The buildings were examined on site and photographs and plan measurements were taken; a catalog was created in terms of history, plan, architectural features, material-technique and ornamentation. The importance of our thesis both in Turkish-Islamic architecture and in tomb architecture is emphasized. Science Code : 116408 Key Word : Mardin, tomb architecture, madrasah, Mardin Artuqid, Akkoyunlu State Page Number : 281 Supervisor : Dr. Öğr. Üyesi Muhammet GÖRÜR