Politik ekonomi açısından Azerbaycanın İpek Yolu üzerindeki stratejik etkisinin analizi
Analysis of Azerbaijan's strategic impact on the Silk Road in terms of political economy
  1. Tez No: 867766
  2. Yazar: MALAHAT MAMMADLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu Tezde Politik Ekonomi Açısından Azerbaycan'ın İpek Yolu Üzerindeki Stratejik Etkisinin Analizi yapılmıştır. Çalışma 3 ana başlık ve alt başlıklar şeklinde ele alınmıştır. Araştırmanın ilk başlığı olan ''Politik Ekonomi ve Ticaret Yollarına Kavramsal Yaklaşım'' isimli başlıkta Politik Ekonominin Tanımına ve Politik Ekonominin Analiz Birimleri incelenerek alt başlıklar şeklinde yer verilmiştir. Politik Ekonominin Teorisi isimli alt başlık kapsamında Klasik İktisat ve Keynesyen İktisat alt başlıkları ele alınarak araştırmada belirtilmiştir. Araştırmanın ikinci ana başlığı olan Azerbaycan'da Politik Ekonomi ve Uluslararası Ticaret Yolları isimli ana başlık çerçevesinde Azerbaycan'ın Sosyo-Ekonomik Görünümü, Etnik, Sosyal, Demografik ve Ekonomik Yapısı alt başlıklar olarak ele alınarak detaylı şekilde bilgi verilmiştir. Ayrıca ikinci ana başlık çerçevesinde Azerbaycan'da Politik Ekonomisine ve Azerbaycan'daki Uluslararası Ticaret Yolları isimli alt başlıklara da yer verilmek suretiyle yüksek lisans tezleri, resmi devlet kurumlarının açıkladığı veriler kapsamında araştırma gerçekleştirilmiştir. Tezin üçüncü ve son ana başlığı olan ''Politik Ekonomi Açısından Azerbaycan'ın İpek Yolu Üzerindeki Stratejik Etkisinin Analizi'' isimli başlık kapsamında Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi projesi, Yeni İpek Yolu Ülkelerinin Ekonomik Kalkınmasındaki Çevresel Faktörün Etkisi, Azerbaycan'ı BKBY Projesine Götüren tarihi süreç ve Bakü- Tiflis-Kars Demir Yol Projesi şeklinde alt başlıklarla ele alınarak araştırma yapılmıştır. Üçüncü ana başlık çerçevesinde Yeni İpek Yolu kapsamında Azerbaycan'ın Karabağ'da Ekonomik Bölge Oluşturma girişimleri ele alınarak Kafkasya Perspektifinde Ekonomik Açıdan“Altılı Platform”Stratejisine yer verilmiştir. Çalışmada Azerbaycan-Rusya, Azerbaycan-Türkiye Çerçevesinde Karabağ'daki Ekonomik Antlaşmalarının Analizi yapılmış ve bu kapsamda stratejik öneme sahip Şuşa Bildirisinin önem ve kapsamına ayrı bir alt başlık şeklinde yer verilmiştir. Araştırma perspektifinde Azerbaycan'ın Yeni İpek Yolu Üzerindeki Avantajları ve Dezavantajları yer verilirken ilaveten de son alt başlıkta İpek Yolu kapsamında Azerbaycan'ın Gelecek 10 Yıllık Kalkınma Analizi yapılarak detaylı şekilde araştırmada bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Azerbaijan's Strategic Impact on the Silk Road was analyzed in terms of political economy. The study is discussed in 3 main headings and subheadings. In the first title of the research,“Conceptual Approach to Political Economy and Trade Routes”, the Definition of Political Economy and the Analysis Units of Political Economy are examined and included in the form of subheadings. Within the scope of the sub-heading titled Theory of Political Economy, the sub- headings of Classical Economics and Keynesian Economics are discussed and stated in the research. Within the scope of the research, qualitative research methods were used and open sources were included. Within the framework of the second main title of the research, Political Economy and International Trade Routes in Azerbaijan, Azerbaijan's Socio-Economic Outlook, Ethnic, Social, Demographic and Economic Structure are discussed in detail as sub-headings and detailed information is given. In addition, within the framework of the second main title, research was carried out within the scope of master's theses and data announced by official government institutions, including the sub-headings Political Economy in Azerbaijan and International Trade Routes in Azerbaijan. Within the scope of the third and last main title of the thesis,“Analysis of Azerbaijan's Strategic Impact on the Silk Road in Terms of Political Economy”, the Belt and Road Initiative project, The Effect of the Environmental Factor on the Economic Development of the New Silk Road Countries, What Led Azerbaijan to the BKBY Project The research was conducted under subheadings such as historical process and Baku-Tbilisi-Kars Railway Project. Within the framework of the third main title, Azerbaijan's attempts to create an Economic Zone in Karabakh within the scope of the New Silk Road are discussed and the Economically“Six-Part Platform”Strategy in the Caucasus Perspective is included. In the study, the Economic Agreements in Karabakh were analyzed within the framework of Azerbaijan-Russia and Azerbaijan-Turkey, and in this context, the importance and scope of the strategically important Shusha Declaration were included as a separate subheading. While the Advantages and Disadvantages of Azerbaijan on the New Silk Road are included in the research perspective, in addition, in the last subheading, Azerbaijan's Next 10 Year Development Analysis within the scope of the Silk Road is given and detailed information is given in the research.