Azerbaycan'ın Avrasya Bı̇rlı̇ğı̇'ne yönelı̇k polı̇tı̇kaları
Azerbaijan's policies on the Eurasian Economic Union
  1. Tez No: 771222
  2. Yazar: KANAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN KENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada Azerbaycan'ın Avrasya Birliği'ne yönelik politikaları ve yaklaşımları incelenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle Avrasya Birliği ve üye ülke politikaları ile Birliğin oluşumunun uluslararası ilişkilere etkileri değerlendirilmiştir. Azerbaycan'ın Avrasya Birliği'ne yönelik politikalarının etkilerinin neler olduğu, Azerbaycan'ın ulusal çıkarları açısından üye olup olmamasının ne gibi avantajlar sağlayacağı araştırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman taraması yapılmıştır. Araştırılması hedeflenen konularda, konu ile ilgili resmi belgeler, tezler, bilimsel kitaplar ve makaleler, gazeteler ve diğer haber kaynaklarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; Güney Kafkasya'daki kırılgan yapının istikrarlı duruşunda, büyük ölçüde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tarafsızlığı veya dengeli dış politikasının etkisi olduğu belirlenmiştir. Rusya'nın liderliğinde kurulan Avrasya Birliği'nin Azerbaycan sınırında oluşturulması ve AB benzeri bir örgütlenme özelliği taşıması, genişlemeci bir yaklaşım benimsemesi Azerbaycan ve diğer bölge ülkelerini de ilgilendirmesi yönüyle önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu birlik ekonomik bir proje olduğu kadar siyasi bir proje olarak da değerlendirilmiştir. Bu yönüyle Azerbaycan'ın Birliğe yaklaşımı üzerinde siyasi etkenlerin daha ağır bastığı söylenebilir. Azerbaycan son yıllardaki hızlı gelişimi ile birlikte yeni İpek yolu olarak söylenebilecek ekonomik entegrasyon girişimine dahil olması çok faktörlü ekonomik politikası için destekleyici bir unsur olarak belirtilebilir. Stratejik bir ortak olarak Rusya ile ve bölgedeki diğer ülkeler bile ekonomik ve ticaret alanında işbirliği yapmış olması Azerbaycan'a daha da güçlü kılabilir. En önemli faktörlerden biri olan halkın güvenliği konusunda Rusya'nın baskıcı politikalarına karşı bir savunma kalkanı oluşturabilir milli çıkarlar doğrultusunda ekonomik kalkınması istikrara kavuşabilir. Bunun dışında Azerbaycan, Rusya'nın entegrasyon projelerine olan mesafeli duruşunu ekonomik koşullardan daha çok egemenlik ve bağımsız bir enerji politikasını sürdürme kabiliyeti açısından oluşabilecek maliyetleri hesap etmesinin etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, Azerbaijan's policies and approaches towards the Eurasian Economic Union were examined. In this direction, first of all, the effects of the Eurasian Economic Union and the policies of the member states and the formation of the Union on international relations were evaluated. What are the effects of Azerbaijan's policies towards the Eurasian Economic Union and what advantages would be provided by Azerbaijan's national interests in terms of being a member or not have been researched. In the study, document scanning was made from qualitative research methods. Official documents, theses, scientific books and articles, newspapers and other news sources related to the subject were used in the subjects targeted for research. As a result of the research; It has been determined that the neutrality or balanced foreign policy of the Republic of Azerbaijan has a significant effect on the stable stance of the fragile structure in the South Caucasus. It has been concluded that the Eurasian Economic Union, which was established under the leadership of Russia, was formed on the border of Azerbaijan, has an EU-like organizational feature, adopts an expansionist approach, and is important for Azerbaijan and other countries in the region. This union was evaluated as a political project as well as an economic project. In this respect, it can be said that political factors outweigh Azerbaijan's approach to the Union. With the rapid development of Azerbaijan in recent years, its involvement in the economic integration initiative, which can be said as the new Silk Road, can be stated as a supporting element for its multi-factor economic policy. Cooperation with Russia as a strategic partner and even other countries in the region in the field of economic and trade can make Azerbaijan even stronger. It can create a defense shield against Russia's oppressive policies regarding the security of the people, which is one of the most important factors, and its economic development can stabilize in line with national interests. Apart from this, it can be said that Azerbaijan's distance from Russia's integration projects has an impact on the fact that it calculates the costs that may occur in terms of sovereignty and the ability to maintain an independent energy policy rather than economic conditions.