20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren caz ve Türk müziği arasındaki etkileşimlerin doğaçlama ve stil üzerine yansımaları
Interactions between jazz and Turkish music and their reflections on improvisation and style since the second half of the 20th century
  1. Tez No: 867774
  2. Yazar: KAĞAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Caz Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması, Türk müziği ile caz müziğinin birlikteliği üzerine yapılan çalışmaların sonucunda meydana gelen yeni tınıların, müzik sanatındaki önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Türk müziği ve caz müziğinin temel unsurları ve karakteristik özellikleri açıklanmıştır. İki müzik arasındaki etkileşimin nasıl ve hangi yöntemlerle yapıldığı hakkında bilgiler verilip, bu bilgiler doğrultusunda Amerikalı ve Türk 12 müzisyenin bu bağlamda yaptıkları albüm ve konser çalışmaları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Çalışmanın inceleme bölümünde ise, iki müziğin etkileşimi neticesinde yapılan çalışmaların; melodi, armoni ve doğaçlama unsurlarının nota örnekleri ve transkripsiyonları sunulmuş, caz ve Türk müziği birlikteliğinin stil ve doğaçlamaya olan etkileri, yazılan eserlerin nota örnekleri incelenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the importance of new timbres that emerged as a result of the studies on the combination of Turkish music and jazz music. Within the scope of the study, the basic elements and characteristics of Turkish music and jazz music are explained. In line with the discussion about how and with which methods this interaction took place, album and concert projects of 12 American and Turkish musicians are described in detail. In the analysis section of the study, some notational examples which include transcriptions are presented in order to show how harmonical and improvisational elements in the selected works were combined. These excerpts were analyzed in order to explain the effects of the combination of jazz and Turkish music on style and improvisation.