Hellenistik ve Roma dönemlerinde Anadolu'da su sistemleri ve su yönetimi
Water management and water systems in Anatolia during the Hellenistic and Roman times
- Tez No: 867795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM ÖZDİZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yerleşik yaşamın başlamasından itibaren Anadolu, su yapıları bakımından zengin ve özgün bir tarihe sahip olmuştur. Suyun yönlendirilmesi ve kullanımı konusundaki bu çalışmalar günümüz hidrolik mühendisliğine ışık tutmaktadır. Hellenistik Dönem su yönetiminde önemli bir dönüm temsil etmekte ve bu dönemde inşa edilen ters sifon yapıları benzersiz örnekler sunmaktadır. Roma Dönemi'nde ise su yapıları artık en gelişmiş hallerine ulaşmış olup, bu dönemde inşa edilen aquaeductuslar hem mühendislik hem de estetik açıdan en önemli örnekleri oluşturmaktadır. Tarih boyunca medeniyetler için su yapılarının inşası, korunması ve onarılması büyük önem taşımıştır. İlk dönemlerden itibaren bu yapıların korunması amacıyla uyarı yazıtları kullanılmıştır. Hellenistik Dönem boyunca bu yaklaşım devam etmiş, su yapılarının korunmasına yönelik yazıtlar kent meydanlarında yer almıştır. Roma Deönemi'nde su yapılarının inşası ve bakımını yönetmek amacıyla cura aquarum olarak adlandırılan özel bir iaderi yapı kurulmuştur. Bu yapılanma sayesinde imparatorluk genelinde su kaynakları etkili bir şekilde yönetilmiş ve geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolia has had a rich and unique history in water structures since the beginning of settled life. The practices of directing and utilizing water in this region have illuminated modern hydraulic engineering. The Hellenistic Period represents a significant turning point in water management, where the reverse siphon structures build during this era quite unique examples. However, the true pinnacle of the evolution of water structures is seen in the Roman Period. The aquaeducts constructed during this era are significant examples, both in terms of engineering and aesthetics. Throughout history, the construction, protection, and repair of water structures have been of great importance to civilizations. From the earliest times, warning inscriptions were used to protect these structures. This approach continued throughout the Hellenistic Period, with inscriptions related to the protection of water structures placed in city squares. In the Roman Periodi a special administrative structure called cura aquarum was established for the construction and maintenance of water structures. Thus, it was possible to effectively manage and develop water resources throughout the empire.