Fen bilgisi öğretmenlerinin küresel ısınma konusundaki teknolojik pedagojik alan bilgisi ve sınıf içi uygulamalarının araştırılması
Technological pedagogical content knowledge of science teachers on global warming and researching classroom applications
- Tez No: 867801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE KIRILMAZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmenlerinin küresel ısınma konusundaki teknolojik pedagojik alan bilgisi ve sınıf içi uygulamalarının araştırılmasıdır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeline yer verilmiştir. Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde (Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü) görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılımları sağlanmış toplam 108 fen bilgisi öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Küresel Isınma Bilgi Anketi, Teknopedagojik Eğitim Yeterlikleri Ölçeği, Öğretmen Özyeterlik Ölçeği ve Geliştirilmiş Öğretim Gözlem Protokolü kullanılarak toplanmıştır. Veriler; Bağımsız Örneklemler T-Test, Tek Yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon ve Çoklu Regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin ders verdikleri sınıfların öğrenci sayısı ortalaması arttıkça küresel ısınma bilgi düzeylerinin azaldığı; öğretmenlerin küresel ısınma bilgi düzeyleri arttıkça, teknopedagojik eğitim yeterliklerinin ve öğretmen öz yeterliklerinin arttığı; teknopedagojik eğitim yeterliklerinden birindeki artışın, diğer yeterliklerde yüksek düzeyde artışa neden olduğu; okulun imkânlarını yeterli gören öğretmenlerin teknopedagojik eğitim yeterliklerinden etik ve uzmanlaşma puanlarının yüksek olduğu; bilimsel çalışmaları ve küresel ısınma haberlerini daima takip eden ve küresel ısınma bilgilerini öğrencilerle daima paylaşan öğretmenlerin teknopedagojik eğitim yeterliklerinin ve öğretmen özyeterliklerinin yüksek olduğu; öğretmenlerin yaşları arttıkça teknopedagojik eğitim yeterliklerinden uygulama boyutunun azaldığı; öğretmenlerin haftalık ders saati süreleri arttıkça teknopedagojik eğitim yeterliklerinden uygulama boyutunun arttığı; öğretmen özyeterliklerinden birindeki artışın, diğer yeterliklerde yüksek düzeyde artışa neden olduğu; teknopedagojik eğitim yeterliklerindeki artışın ya da öğretmen özyeterliklerindeki artışın, bu iki yeterliliğin genelinde bir artışa neden olduğu; sınıf içi uygulamalardan birindeki artışın, diğer uygulamalarda yüksek düzeyde artışa neden olduğu görülmüştür. Çalışmada, fen bilgisi öğretmenlerinin küresel ısınma bilgi düzeyleri, teknopedagojik eğitim yeterlikleri ve öz yeterlikleri; sınıf içi uygulamalarını pozitif yönde ve anlamlı olarak yordamadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarının; fen bilimleri öğretmenlerinin çalışmalarına yol göstereceğine, fen öğretimine yönelik programlara ve alan yazına katkısının olacağına ve yapılması düşünülen etkinlikleri teşvik edeceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate science teachers' technological pedagogical content knowledge and classroom practices on global warming. Relational survey model was used in the study. A total of 108 science teachers working in the central districts of Şanlıurfa province (Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü) who voluntarily participated in the study constituted the study group. The data were collected by using Personal Information Form, Global Warming Information Questionnaire, Techno pedagogical Education Competencies Scale, Teacher Self-Efficacy Scale and Developed Teaching Observation Protocol. Data were analysed using Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation and Multiple Regression. In the study, it was found that the global warming knowledge levels of science teachers decreased as the average number of students in the classes they taught increased; as the global warming knowledge levels of teachers increased, technopedagogical education competencies and teacher self-efficacy increased; an increase in one of the technopedagogical education competencies caused a high level increase in other competencies; the scores of ethics and specialisation among technopedagogical education competencies of teachers who consider the school facilities sufficient are high; the scores of technopedagogical education competencies and teacher self-efficacy of teachers who always follow scientific studies and global warming news and always share global warming information with students are high; as the age of the teachers increased, the application dimension of technopedagogical education competences decreased; as the weekly course hours of the teachers increased, the application dimension of technopedagogical education competences increased; an increase in one of the teacher self-efficacy caused a high level increase in other competences; an increase in technopedagogical education competences or an increase in teacher self-efficacy caused an increase in these two competences in general; an increase in one of the classroom practices caused a high level increase in other practices. In the study, it was determined that science teachers' global warming knowledge levels, technopedagogical education competences and self-efficacy did not predict their classroom practices positively and significantly. It is believed that the results of the study will guide the studies of science teachers, contribute to the programs and literature on science teaching, and encourage the activities to be carried out.