Phenotypic and genotypic detection of clinical staphylococcus aureus isolates and their ability to form biofilm under different antibiotics
Klinik staphylococcus aureus izolatlarının fenotipik ve genotipik tespiti ve farklı antibiyotikler altında biyofilm oluşturabilme yetenekleri
  1. Tez No: 867807
  2. Yazar: YOUSIF JAHFER KHDHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÇAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ROZHAHLAT K. JARJEES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Staphylococcus aureus, dokulara zarar verebilen, uzun süreli antimikrobiyal tedavi gerektiren ciddi, kronik ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olan bir patojendir. Hücre dışı bir polimerik matrisle sarılmış karmaşık mikroorganizma popülasyonları biyofilm olarak bilinir. Metisiline dirençli S. aureus'un (MRSA) biyofilm üretme yeteneği, bakterinin yayılmasını teşvik etmekte ve tedavi edilmesini zorlaştırmaktadır. Alt inhibitör konsantrasyon (MIC)'lara sahip antibiyotiklerin varlığında bakteriyel biyofilm oluşumu sıklıkla artar. Çalışma, antibiyotiklerin alt inhibitör konsantrasyonlarının biyofilm oluşumu üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladı. Kesitsel planda Temmuz-Kasım 2023 tarihleri arasında Erbil hastanelerinde toplam 40 S. aureus izole edildi. İzolatların tanımlanması standart yöntemler, Vitek®2 sistemi, nuc geni ve spesifik primerlere sahip 16S rRNA kullanılarak gerçekleştirildi. Tüm izolatlar ortak disk difüzyon tekniği ve Vitek®2 sistemi kullanılarak 20 antibiyotiğe karşı duyarlılık açısından test edildi. Tüm izolatların biyofilm oluşturma yeteneği tüpe yapışan ve mikro plaka yöntemleriyle tahmin edildi. Biyofilmin dört antibiyotiğin 1/2 ve 1/4 minimum inhibisyon konsantrasyonları ile indüklenmesi, kristal mor tahlili metoduyla belirlendi. Tüm veriler Graphpad prizma ve SPSS programları ile istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmada S.aureus benzilpenisilin (%90), sefoksitin (%75,0), oksasilin (%67,5), eritromisine (%52,5) ve klindamisine (%50) karşı yüksek dirence sahip olduğu ortaya çıktı. MRSA taraması izolatların %75'inin MRSA olduğunu gösterdi. Biyofilm üretimi açısından izolatların (%40), (%32,5) ve (%12,5) sırasıyla güçlü, orta ve zayıf pozitiflik gösterdiği ve (%15) biyofilm oluşumu göstermediği görüldü. Seçilen 10 suşta antibiyotiklerin 1/2 MIC'i ve 1/4 MIC'leri kullanılarak biyofilm oluşumu ortalama %35'ten %55'e çıkarıldı. Bulgularımız, çeşitli antibiyotiklerin alt MIC'lerinin biyofilm oluşumunu artırmaya etkisinin tedaviyi zorlaştırabileceği ve kronik enfeksiyon oluşumuna yol açabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is the main pathogen, which can harm tissues, causing severe chronic, and recurrent infections that need extended antimicrobial therapy. Methicillin-resistant S. aureus's (MRSA) ability to produce biofilm is promoting the bacteria's spread and making it difficult to treat. Bacterial biofilm formation is frequently enhanced in the existence of antibiotics with sub-minimum inhibition concentrations (sub –MICs). The study aimed to evaluate the effectiveness of sub-inhibitory concentrations of antibiotics on biofilm formation. In a cross-sectional plan, a total of 40 S. aureus were isolated in Erbil hospitals from July to November 2023. Identification of isolates was carried out by the standard methods, the Vitek®2 system, the nuc gene, and 16S rRNA with specific primers. All isolates were tested for sensitivity toward 18 antibiotics using the common disc diffusion technique and Vitek®2 system. Biofilm formation by all the isolates was estimated by tube adherent and micro plate methods. The induction of biofilm by 1/2 and 1/4 MIC of four antibiotics were determined by a crystal violet assay. All the obtained data were statistically analyzed by GraphPad prism and SPSS programs. The study revealed that S. aureus had a high resistance to benzylpenicillin (90%), cefoxitin (75%), oxacillin (67.5%), erythromycin (52.5%), and clindamycin (50%). Screening for MRSA showed that 75% of the isolates were MRSA. For biofilm production (40%), (32.5%), and (12.5%) of isolates were strongly, moderately, and weakly positive, respectively, and (15%) didn't show biofilm formation. In the selected 10 strains, biofilm formation increased in an average from 35% to 55% by using 1/2 MIC and 1/4 MIC of the antibiotics. Our findings concluded that the effect of sub-MICs of various antibiotics on biofilm formation may make treatment difficult and lead to the creation of chronic infections.