Doğum yapan asemptomatik kadınlardan alınan genital örneklerde HSV-1 ve HSV-2 DNA sıklığının PCR ile araştırılması
Investigation of HSV-1 and HSV-2 DNA frequency by PCR in genital samples of asympthomatic women in time of labor
  1. Tez No: 86782
  2. Yazar: BEGÜM ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET HSV-1 ve HSV-2 cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olup, infeksiyon oluşturmada önemli paya sahiptirler. Cinsel aktivitenin başladığı yaşlardan itibaren ve cinsel eş sayısındaki artışla paralellik gösteren risk oranı, özellikle gebeliğin son dönemlerinde bebek açısından ciddi bir yeni doğan tehtidi oluşturmaktadır. HSV saçılımındaki en tehlikeli risk grubunu oluşturan asemptomatik gebeler çalışma grrubumuzu oluşturdu ve bu amaçla doğum eylemi başlamış olan 130 hamile kadından eş zamanlı olarak vajinal sürüntü ve kan Örnekleri alındı. 130 vajinal sürüntü örneğinin tamamının HSV-1 ve HSV-2 DNA açısından PCR ile incelenmesi sonucunda, bir örnekte HSV-2 DNA, beş örnekte ise HSV-1 DNA pozitif olarak bulundu. Elde edilen tüm amplrfikasyon ürünlerine, uygun probların kullanıldığı Dot-Blot yöntemi yapılarak, PCR yöntemi ile saptanan sonuçlar doğrulandı. Aynı hastalara ait tüm kan örneklerinde yapılan HSV-2 IgG ve IgM incelemesi sonucunda; örneklerin üçünde HSV-2 IgG ve bu üç örnekten sadece birinde HSV-2 IgM pozitif olarak saptandı. HSV-2 IgM ve HSV-2 IgG'si pozitif olan bu gebenin sürüntü örneğinde HSV-2 DNA'sı da pozitif olarak bulundu. HSV^1 DNA'sı PCR ile pozitif sonuç veren 5 gebenin serum örneklerinde aynı zamanda HSV-1 IgG ve IgM çalışıldı. Tüm örneklerde IgG pozitif bulurken, yalnız bir örnekte IgM pozitif sonuç verdi. Belirli bir sosyoekonomik kesimi kapsayan çalışmamız sonucunda elde edilen değerler oldukça düşük oranlan göstermekte ise de yurt dışı yayınlarda sunulan değerlerle uyumlu görülmektedir. Ayrıca, çalışılan grup gözönüne alındığında yeni doğan bebekler için taşıdığı risk açışından, oran küçük dahi olsa, dikkate alınmayı gerektirecek kadar ciddidir. -69-
Özet (Çeviri)
SUMMARY HSV-1 and HSV-2 are important causative agents of sexually transmitted disease (STD). From the beginning of the sexual activity, the risk of acquirement of HSV rises with the number of sexual partners and poses a serious threat for newborns of HSV infected mothers. Our study group consisted of asymptomatic pregnant women who pose the most dangerous risk group regarding the spread of newborn HSV infections. Simultaneous congenital swab and venous blood specimens were collected from 130 pregnant women within 48 hours after the onset of the labor who attending to obstetric clinic of a hospital of Social Insurance Institution in Istanbul. Vaginal swab specimens were screened by PCR for presence of HSV- 1 and 2 DNA. Whereas only 1 specimen (% 0.76) was found positive for HSV-2 DNA, 5 specimens (% 3.84) harboured HSV-1. The amplification products of HSV-1 and 2 PCR were confirmed by Dot-Blot assays. In the serum specimens were screened for type specific IgG and IgM antibodies against HSV-2 by ELISA. HSV-2 DNA positive woman was found for both classes of antibodies and 3 women were positive for only IgG. Five women with HSV-1 DNA positive vaginal specimens were screened type specific anti HSV-1 antibodies by ELISA whereas all of these women were positive for anti HSV-1 IgG only one of them was positive for HSV-1 IgM. Our results indicating HSV-1 and 2 DNA prevalences, to be low among Turkish pregnant women belonging to lower socioeconomic level, are consistent with the results of some studies performed in other countries. Despite the vaginal HSV shedding rates are seeming to be low, they can not be neglected because of the risk of mortality and morbidity for the newborns they confer. -70-