Suriyeli üniversite öğrencilerinin sosyal medyayı kullanma pratikleri
Syrian university students' practices of using social media
  1. Tez No: 867810
  2. Yazar: AYŞE NUR TOPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sosyal medya, sosyal medya platformları ve dijitalleşme bu dönemde insan hayatının neredeyse tümünü kuşatmış durumdadır. Göç eden bireyler veya topluluklar, dijital platformlar sayesinde birçok kitleye ulaşabilmekte çektikleri zorlukları sosyal medya veya başka dijital ortamlar aracılığıyla paylaşabilmektedirler. Buna mukabil ev sahibi toplum da göçmen gruplara karşı duygu ve düşüncelerini sosyal medya aracılığıyla iletebilmektedir. Bu çalışmada göçmenler arasında en nitelikli kişiler olarak görülen üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım pratikleri ele alınmıştır. Dolayısıyla bu araştırmanın amacını Suriyeli öğrencilerin dijital araçları niçin ve nasıl kullandıkları, sanal ortamda neler paylaştıkları, ev sahibi toplumun onlara karşı tutumlarını nasıl buldukları ve bunları dijital ortamlarda nasıl dile getirdikleridir. Bu çalışmada, detaylı bulgulara erişmek amacıyla nitel yöntem tercih edilmiş ve nitel yöntemin tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışma sahası olarak yoğun Suriyeli göçmen nüfusuna sahip Şanlıurfa'da yine yoğun bir Suriyeli öğrenci sayısına sahip Harran Üniversitesi örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre sosyal medya iletişim, enformasyon, sosyalleşme ve propaganda amaçlı kullanılmaktadır. Suriyeli öğrencilerin sosyal medya araçlarını aile, akraba ve arkadaşlarıyla iletişim kurmak amacıyla kullandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin sosyal medyayı çeşitli amaçlarla kullansalar da göç sürecinde göç etmek istedikleri yerler hakkında birbirleriyle bilgi paylaşmak için de sıklıkla kullandıkları anlaşılmıştır. Özellikle uyum sürecinde sosyal medya paylaşımlarının olumsuz etkilerinin olumlu etkilerine oranla daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Göç sürecinde sosyal medyanın etkisinin kapsamlı incelenmesi için diğer grupların da araştırma konusu yapılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media, social media platforms and digitalization have encompassed almost all aspects of human life in this period. Migrant individuals or communities can reach many audiences through digital platforms and share their hardships through social media or other digital media. In turn, the host society can communicate their feelings and thoughts towards migrant groups through social media. In this context, it becomes important to analyze social media platforms in order to understand the structure and relations of both societies in the migration process. Therefore, the aim of this study is to understand why and how Syrian students use digital tools, what they share in the virtual environment, how they find the host society's attitudes towards them and how they express them in digital environments. In this study, in order to reach detailed findings, qualitative method was preferred and semi-structured interviews and document analysis techniques were used. Harran University, which also has a large number of Syrian students in Şanlıurfa, a city with a large Syrian immigrant population, was selected as the study area. According to the findings of the study, social media is used for communication, information, socialization and propaganda purposes. It was determined that Syrian students use social media tools to communicate with family, relatives and friends. Although students use social media for various purposes, it is understood that they also frequently use it to share information with each other about the places they want to migrate to during the migration process. Especially in the process of adaptation, the negative effects of social media posts were found to be higher than the positive effects. In order to comprehensively examine the impact of social media in the migration process, it is important to make other groups the subject of research.